Sivasspor'un kıymetini anladık mı?

Dile kolay, tam 11 yıl süper ligde kesintisiz mücadele et,sonra küme düş! Üstelikte bu 11 yılın içinde 3 kezde Avrupa kupalarında Türkiye’yi temsil et!

Geçen sezon dramatik biçimde küme düşen Sivasspor,yeni sezonda tekrar süper ligde mücadele edecek.

“Her şerde bir hayır vardır” denirya,sanki Sivasspor’un geçen sezon küme düşmesi takımın bulunduğu yerin kıymetini bilmek açısından da iyi oldu!

Türk futboluna süper lig takımı olarak damga vuran Kırmızı-beyazlılar bir alt lige düştükten sonra,ulusal basınında gözünden düştü,,! Gazetelerde çoğu zaman tek sütun ve fotoğrafsız haber olarak yer aldı,televizyonlarda ise  TRT’nin “TFF 1.lig “ proğramı dışında konuşulmadı,tartışılmadı.

Tartışılmazda zaten. Bu iş böyle,eğer güçlüysen-başarılıysan gündemde olursun,değilsen hiçbir şeysin!!

Çok şükür sadece bir sezon aradan sonra Sivasspor tekrar süper ligde.Süper lig demek,kulübe daha çok gelir,daha çok gündemde olma ve Avrupa’ya giden yolun kapısı demektir.

Yıllarca Sivaslı’nın Sivasspor’u tutması gerektiğini,hiç olmazsa 15 günde bir maçlarına gidip stadı doldurmalarını istedik ama maalesef bunu bir türlü başaramadık.

Sivasspor en kritik maçlarını 3-5 bin kişiye oynadı. Oysa Türkiye’de Sivasspor’un yerinde olmak isteyen onlarca şehir var.Üstelik bu şehirler arasında süper ligde takımları olmayan İzmir,Kocaeli,Samsun,Sakarya,Erzurum,Dıyarbakır ve Mersin gibi şehirler var.

Süper ligde şu anda 11 tane şehir takımı var,yani Sivasspor 81 il arasında bu anlamda şanslı olan 11 il arasında yer alıyor. Ekonomik olarak Türkiye’de ilk 11’de olmasakta,futbol anlamında bunu başardık!

Sivasspor’un Süper ligde oynadığı yıllarda bu ayrıcalığın-özelliğin pek farkında olamadık,onun içinde Fenerbahçe,Beşiktaş ve Galatasaray maçlarının dışında tribündeki taraftar sayımız 6-7 bini geçmedi.

Sivasspor’un geçtiğimiz cumartesi günü oynadığı ve 4-0 kazandığı Malatya maçındaki taraftarı gördükten sonra “Bu iş olacak galiba” dedim. Olmalıda zaten…

Türkiye’de Sivasspor oynadığı futbolla,attığı gollerle ve hatta idari yapısıyla çok konuşuldu ve takdir edildi ama bugüne kadar taraftarıyla hiç ön plana çıkmadı,çıkamadı..Şampiyonlar ligi ön eleme oynayan bir takımın taraftarı daha fazla ve daha organize olması gerekir. Dedimya,şu son maçı gördükten sonra taraftar olma konusunda ümidin arttı! Dilerim bu ilgi,bu sevgi geçici olmaz ve süper ligde de artarak devam eder.

Sivasspor taraftarlarının maçlara daha fazla ilgisi göstermesi demek,Sivas’a milli maçların daha kolay ve sıklıkla verilmeside demektir. Sivasspor-Malatyaspor maçından sonra TFF başkanı Yıldırım Demirören,Sivasa Milli takımın bir hazırlık maçının verileceğini söyledi. Bunun anlamı şu: “Eğer hazır maçında gereken ilgi ve destek olursa resmi maç veririz”

Şimdiden hatırlatalım ve Milli takımın hazırlık maçıda olsa stadı dolduralım.

 Sivasspor süper lige çıkar çıkmaz,Sivas için çalışmaya başladı..

Varan bir!!

Sivaslı,elindeki değerin “değerini” bilsin,bilmeli…

Buna mecburuz…

YORUM EKLE