Yılmaz, “Sivas en fazla hizmet alan 5 ilden biri”

Yılmaz, “Sivas en fazla  hizmet alan 5 ilden biri”

MEHMET TIRPAN

AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ulaş Karasu’nun ‘Sivas’a 30 milyar TL’lik yatırım yapıldığını söylüyorlar ve rakam her geçen gün artıyor. Sivas’a yapılan yatırımları merak ediyorum. Harcanan paraya bakıldığında yapılan yatırımları göremiyoruz” sorusuna cevap verdi.

2002 yılında Sivas’ta 24 kilometre bölünmüş yol olduğunu aktaran Milletvekili Yılmaz, Ulaşım noktasında 800 km’lik bölünmüş yol yapıldığını, 10 milyarın üzerinde karayollarına yatırım yapıldığını söyledi.

6 milyar TL’nin üzerinde Yağdonduran Tüneline harcama yapıldığını aktaran Yılmaz, “ Yağdonduran tüneli önümüzdeki yıl bitecek. Bölünmüş yol ağına harcanan 10 milyar TL’nin üzerine Yağdonduran Tüneline harcanan 6 milyarı da eklersek 16 milyar TL para harcamış olduk. Havaalanının pistine 280 milyon harcayarak genişlettik. PTT’ye 10 milyon, Türk Telekom’a 454 milyon harcadık. Devlet Su İşleri aracılığı ile barajlar yapıldı. Tek bir barajın sulama ile birlikte maliyeti yaklaşık 150 milyon TL. 80 yılda yapılan baraj ve göletten daha fazlasını yaptık. DSİ’nin 3 milyarın üzerinde yatırımı var” dedi.

Eğitim konusunda 1 milyarın üzerinde yatırım yapıldığını hatırlatan Yılmaz, “ İlçelerdeki ve merkezdeki okulların bir çoğu yenilendi. Cumhuriyet Üniversitesinin 1 milyara yakın maliyeti var. Sağlık konusunda ilçelere devlet hastaneleri yapıldı. 837 milyon TL’lik sağlığa yatırım yaptık. 187 milyon TL’lik ilimizde Kültür alanında yatırım yaptık. Spor alanında yine ciddi yatırımlar yapıldı. Sivas’a bir çok kamu binaları yapıldı. Sivas’ta doğalgaz yoktu şimdi 157 bin aboneye 150 milyon TL masraf yaptık. 80 yılda konuta verilen elektrik kadar biz şimdi ticaret hanelere elektrik verdik. 30 milyonun üzerinde bu konularda yatırım yapıldı. Ankara - Sivas arası yüksek hızlı tren yatırımı 16 milyar 456 milyon TL. Sivas - Erzincan Yüksek Standartlı Demiryolu ihalesi yapıldı ve 7 milyar 477 milyon TL’lik bir proje. Kalın Samsun Demiryolu yenilenmesi projesi tamamlandı ve açıldı maliyeti 2 milyar 741 milyon TL. Sadece Sivas’la bağlantılı demiryolu yatırımlarına 31 milyar 170 milyon TL para harcandı. Sivas en fazla hizmet alan 5 ilden biri” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER