“ Üniversite şehrin büyük markasıdır”

MELTEM DUMAN

Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Üniversite’de yapılan çalışmalar hakkında bilgiler vererek Üniversitenin şehrin markası olduğunu söyledi.

Bir şehri markalaştıranın Üniversite olduğunun altını çizen Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, “Bu yıl yüksek öğretim programlarına kayıt yaptıran öğrencilerin tercihlerinde önceki yıllara kıyasla değişiklikler olması adına Fen Fakültemizden, Mühendislik Fakültesinden, İletişim Fakültesinden hocalarımızı liselere göndererek öğrencilerle rehberlik yapmalarını sağlıyoruz. Hocalarımız öğrencilerle sohbet ederek, Üniversite'de bulunan bölümlere davet ediyoruz. Bu sayede Sivas’ı tercihlerde öncelik haline gelmesini sağlıyoruz. Yani ilk planda Üniversitemizi öğrencilere tanıtmaya çalışıyoruz. Öğrenci tercihlerinde tabi ki bir diğer önemli etken ise yurtlar oluyor. Yurtlar konusunda hiçbir sıkıntımız yok” dedi.

Türkiye’de 90’nın üzerinde tercih edilen programlar açmayı hedeflediklerini belirten Rektör Yıldız, “Biz özellikle ilçelerdeki Meslek Yüksek Okullarımızda ilgili Türkiye’de yüzde 90’nın üzerinde tercih edilen programlar açmaya çalışıyoruz. Yani öğrenci sayısını nasıl artırırız? Düşüncesiyle hareket ediyoruz. Buna bağlı olarak, Örneğin Koyulhisar'da, İmranlı’da ve Divriği’de 7 program açtık, öğrenciler geliyor. İşsiz kalma kaygısı ile tercih edilmeyen programlar var. Bunları mecburen kapatacağız ki oradaki hocalarımızı diğer programlarda görevlendirelim. Üniversite şehrin en büyük markasıdır, bu sebeple daha da gelişmesi için güzel çalışmalar yapmaya devam edeceğiz. Bizim hocalarımıza dediğimiz şu bilimsel çalışmalar yapın biz her zaman sizin yanınızdayız, her türlü desteğe hazırız. Fakat bilimsel çalışmaları ürüne dönüşecek çalışmalar olsun. Bununla ilgili bir kaç çalışmalar oldu. İnşallah daha da güzel şeyler olacak” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2022, 17:23

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER