Sivas Valisi Davut Gül’ün 30 Ağustos mesajı

Sivas Valisi Davut Gül, 30 Ağustos Zafer Bayramı sebebiyle yazılı bir açıklama yaptı. 30 Ağustos zaferinin bir milletin kaderini değiştirdiğini söyleyen Vali Gül, “Türk Milleti tarihin her döneminde birlik ve bütünlüğünden taviz vermeden dayanışmayla hareket etmiş, yüreğindeki vatan sevgisiyle de her türlü zorluğun üstesinden gelmiştir" dedi.

Sivas Valisi Davut Gül’ün 30 Ağustos mesajı

Sivas Valisi Davut Gül, 30 Ağustos Zafer Bayramı sebebiyle yazılı bir açıklama yaptı. 30 Ağustos zaferinin bir milletin kaderini değiştirdiğini söyleyen Vali Gül, “Türk Milleti tarihin her döneminde birlik ve bütünlüğünden taviz vermeden dayanışmayla hareket etmiş, yüreğindeki vatan sevgisiyle de her türlü zorluğun üstesinden gelmiştir. Bunun son örneği Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde verilen Kurtuluş Mücadelesidir. Ülkemizin dört bir yanının düşman işgali altında olduğu bir dönemde, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkışıyla başlayan Kurtuluş Mücadelesi, 4 Eylül 1919 tarihinde Sivas’ta yapılan Ulusal Kongre ile asıl seyrini belirlemiş ve buradan tüm yurda büyük bir heyecanla yayılmıştır. Atatürk başkanlığında gerçekleştirilen Sivas Kongresi’ne yurdun dört bir yanından katılan delegeler, hararetli tartışmalar sonucunda Cumhuriyet’in temellerinin atılmasına vesile olacak kararlara imza atmışlardır. Bu süreçte 108 gün Sivas’ta kalan ve Milli Mücadele’nin en önemli hamlelerini İlimizden belirleyen Atatürk, alınan kararların önemini “Burada bir milletin kurtuluşunu hazırlayan kararlar verildi” dedi.

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM

Türk milletinin bu şanlı yürüyüşe “Ya istiklal ya ölüm” parolası ile yürüdüğünü söyleyen Vali Gül, “Ya istiklal ya ölüm” parolasıyla hareket edilen Kurtuluş Mücadelesinin son durağı ise Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı’dır. 30 Ağustos Zaferi, Milletimizin şanlı tarihindeki eşsiz kahramanlık ve vatanseverlik anıtlarından biridir. Yüce Türk Milleti, Mustafa Kemal Atatürk’ün komutanlığında kazanılan bu zaferle, ulusal bütünlüğünden vazgeçmeyeceğini, esareti kabul etmeyeceğini ve Türk Bayrağı’nın gönderden indirilemeyeceğini bütün dünyaya ispatlamıştır. Türk Milleti’nin, tüm imkânsızlıklara rağmen Milli Mücadele’yi kazanarak bağımsızlığına sahip çıktığı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı 30 Ağustos Zaferi tarih sayfasındaki yerini, inancın zafere dönüştüğü büyük bir kahramanlık örneği ve bağımsızlık mücadelesi olarak almıştır” ifadelerini kullandı.

DEĞERLERİ KORUYACAĞIZ

Cumhuriyetin değerlerine sahip çıkmak ve korumanın ana görevleri olduğunu hatırlatan Vali Gül, “Cumhuriyet'imizi ve onun değerlerini korumak bu büyük zaferleri armağan eden, canları pahasına bağımsız ve özgür yaşamamızı sağlayan kahramanlarımıza karşı en önemli sorumluluğumuzdur. Bugün Milletimiz böylesi yüce kahramanlıklarla, fedakârlıklarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ne dört elle sarılmakta, Atatürk ilke ve inkılâpları ışığında, bilim ve teknolojiden yararlanarak müreffeh yarınlara doğru emin adımlarla ilerlemektedir. Bu duygu ve düşüncelerle; Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı sonucunda kazanılan 30 Ağustos Zaferi’nin 94’ncü yıldönümünde başta Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Milletimize eşsiz zaferler kazandıran tüm şehitlerimizle gazilerimizi saygı ve gönül borcuyla anıyor, Silahlı Kuvvetlerimizin ve tüm Sivaslıların Zafer Bayramı’nı kutluyorum” dedi.


 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2016, 08:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER