Türkiye’ye örnek olacak

Sivas Müftülüğü, Türkiye’de bir ilke imza atarak engelliler için ‘Engelli Cami’ yapacak. Görme, işitme ve bedensel engelli vatandaşların rahat ibadet edebilmeleri için hazırlanan projeden bahseden Müftü Recep Şükrü Balkan, ‘’Camilerde engelli vatandaşlarımız hiç düşünülmemiş. Biz örnek bir projeyle, bütün engellerin düşünüleceği bir cami yapacağız’’ dedi.

Türkiye’ye örnek olacak

İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan Türkiye’de bir ilk olacak olan Engelli vatandaşlar için cami projeleri olduğunu söyledi. Görme, işitme ve bedensel engel gibi bütün engelli vatandaşların engelleri düşünülerek inşa edilecek olan cami örnek teşkil edecek. Çalışma hakkında bilgi veren Müftü Balkan, ‘’Engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak adına üzerinde çalıştığımız bir konu var.

Bu da belki Türkiye’de bir ilk olacak. Her türlü engelli kardeşimizin kullanabileceği, onlara hayatı, ibadeti kolaylaştırmak üzere tasarlanacak olan tamamen onlara yönelik bir cami ve Kuran kursu müştemilatı projemiz var. İnşallah bunu gerçekleştireceğiz Sivas’ta. Şuanda çalışmaların başındayız. Sivas’a bu camiyi kazandıracağız. Görme engelli olsun, işitme engelli olsun, bedensel engelli olsun; engelli kardeşlerimiz engelsiz bir şekilde, rahatlıkla girip çıkabileceği bir cami olacak. Ben bu manada yıllardan beri bunu yapamamış, yapmamış olan bizler olarak kendilerinden helallik istiyorum. Rahatlıkla girebilecekleri bir camiye bile sahip değiller. Camilerimizde bunlar hiç düşünülmemiş hâlbuki hepimiz potansiyel bir engelli adayıyız. Bunu hiçbir zaman unutmamamız ve buna göre hareket etmemiz lazım. Dünyada, ülkemizde, şehrimizde engellere sahip olan birçok kardeşimiz var onlara hiç olmazsa, onlara engel olmadan onların hayatlarını kolaylaştırmak için çalışmalar yapmalıyız’’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2016, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER