SİVAS’TA BİR İLK

Altay Sivas Futbol Okulu ile Değişim Diyet Beslenme ve Danışma Merkezi bir ilke imza attı. “Sağlıklı Beslen Futbolcu Ol” eğitimleri başladı.

Murat Polat

Altay Sivas Futbol Okulu, çalışmalarına devam ediyor. Okul yetkilileri Sivas’ta bir ilke imza attı. Değişim Diyet Beslenme ve Danışma Merkeziyle yapılan görüşmelerin ardından sporculara yönelik beslenme eğitimleri başladı. “Sağlıklı Beslen Futbolcu Ol” eğitim seminerinin ilki geride kalan hafta Cumartesi yapıldı. Efor Halı sahada yapılan seminere sporcuların gösterdikleri ilgi beğeni topladı. Seminerlerin belirli aralıklarla yapılacak sunumlarla devam edeceği öğrenildi.

“ BESLENME ÖNEMLİ”

Altay Sivas Futbol Okulu Sorumlusu Ferhat Hasdemir, beslenmenin bireyler için önemli olduğunu, sporcuların ise beslenme konusunda çok daha bilgili ve duyarlı olmalarının önemini bildiklerini söyledi. Futbol Okulu olarak antrenmanlarla birlikte beslenmenin önemine dikkat çekmek, sporcuların doğru şekilde beslenmelerine yardımcı olma adına Değişim Diyet ve Beslenme ve Danışma Merkeziyle ortak bir projede yer almaya başladıklarını söyleyen Hasdemir, “ Sağlıklı Beslen Futbolcu Ol” başlığı altında başlayan eğitimlerden memnun olduklarını söyledi.

“YÜZDE 60’LIK PAYA SAHİP “

Diyetisyen Vildan Sena Çamcı,  ‘’İyi bir sporcuyu kötü bir beslenme ile kötü bir sporcu haline getirebilirsiniz bunun yanında sıradan bir sporcuyu beslenme ile iyi bir sporcu haline getirebilirsiniz.’’ sözleriyle sporcu beslenmesinin bir sporcunun kariyerini ne kadar etkileyeceğini dile getirdi. Altay Sivas Futbol Okulu sporcularıyla beslenme konusunda eğitimleri başlayan Çamcı, ilk eğitimden iyi geri dönüşümler aldıklarını söyledi.  Çamcı, sporcu beslenmesinin önemli olduğunu doğru beslenmenin sporculara artılar kattığını söyledi. Spor performansında %60’lık paya sahip olan beslenmenin anlatıldığı eğitimde, beslenme nedir? Besin öğeleri nelerdir? Yeterli, dengeli, düzenli beslenmek için nelere dikkat edilmelidir? Futbolda beslenmenin yeri ve önemi nedir? Bir futbolcunun tabağı nasıl olmalıdır? gibi konulara değinildi.

“SAĞLIKLI TABAK”

Diyetisyen Vildan Sena Çamcı  ‘’ Sağlıklı tabak modelinde önce tabağı hayali bir çizgi ile yarıya bölüyoruz ve bir yarısına sebze grubunu ekliyoruz. Diğer yarısını hayali bir çizgi ile yarıya bölüyoruz ve bir tarafına et ya da kurubaklagil gibi protein grubu, diğer yarısına tahıl grubu ekliyoruz. En son yoğurt, ayran ya da kefir gibi süt grubu ekleyerek sağlıklı tabağımızı oluşturuyoruz.’’ şeklinde sporcuların öğünlerini hazırlarken neye dikkat etmeleri gerektiğini dile getirdi.

“5 SORU 5 CEVAP”

Sporcuları verilen eğitimlerin ardından 5 soru 5 cevap bölümüne geçildi. Eğitim sırasında çocuklara şekersiz ara öğün alternatifi tattırıldı. Eğitim sonunda yapılan 5 soru-5 cevap etkinliğinde sorulara doğru yanıt veren öğrencilere sağlıklı abur cubur verildi. Eğitimde yer alan bilgilerin özetlenmiş hali ‘’ eve götürülecek mesajlar’’ başlığı altında öğrencilere dağıtıldı.

VELİLER MEMNUN

Altay Sivas Futbol Okulu’nda sporculara yönelik verilen beslenme eğitimlerinden sporcu velilerinin memnun oldukları öğrenildi. Belirlenen aralıklarla yapılacak eğitimlerin ilk sunumundan memnun olduklarını dile getiren veliler, bu tür çalışmaların çocuklarına artılar kattığını dile getiriyor. Altay Sivas Futbol Okulu Sorumlusu Ferhat Hasdemir, sporcu velilerine beslenme konusunda yapılan çalışmalara verdikleri desteklerden dolayı teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2021, 10:17

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER