SALDIRIYI LANETLEDİLER

Sağlık-Sen Şube Başkanı Musa Muhittinoğlu, Konya Şehir Hastanesi’nde hekime karşı yapılan saldırıyı lanetlediklerini vurgulayarak hastanelere X-RAY cihazı talebinde bulundu.

SALDIRIYI LANETLEDİLER

Hanife KANAT

Çarşamba günü Konya Şehir Hastanesi'nde Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya görevi başında katledildi. Silah ile öldürülen doktorun ardından sağlık camiası ayağa kalktı. İlimizde de birçok sendika tarafından yaşanan olay protesto edildi. Sağlıkçılar iş bıraktı.

Konya ilişkin açıklamalarda bulunan Sağlık-Sen Şube Başkanı Musa Muhittinoğlu, “Sürekli uyarılarımıza, tedbir çağrılarımıza rağmen maalesef dün Konya'da bir defa daha korktuğumuz başımıza geldi. Hepinizin bildiği gibi bir doktor arkadaşımız, canice katledildi. Hayatının baharında caninin kurşunlarına hedef oldu. Uzm. Dr. Ekrem Karakaya, görevi başında, yeni çalışmaya başladığı hastanede katledildi. Katliam aleti ise bir silah. Tablonun vehametini düşünebiliyor musunuz? Bir doktor, şifa dağıtılan bir merkezde, yani hastanede, hasta yakınının kurşunlarına hedef oluyor ve can veriyor. Hastalara şifa dağıtmak, can kurtarmak için alın teri döküyor. Ve karşılığını canıyla ödeyerek şehit oluyor. Biz sağlık çalışanları olarak, bu duruma isyan ediyoruz. Saldırıyı lanetliyoruz. Ve can güvenliğimiz sağlansın istiyoruz. Açıkça buradan bir defa daha haykırıyor ve diyoruz ki; sağlık emekçilerinin can güvenliği artık sağlansın. Aksi halde sağlık kuruluşlarında hizmet sunmak mümkün olmayacaktır. Hekiminden hemşiresine, teknisyeninden memuruna sağlık çalışanlarının onlarca sorunu bulunuyor. Ancak, sağlık kuruluşlarında kol gezen şiddet kadar, can yakıcı değil. Can güvenliği sağlanmadığı için, yeterli tedbir alınmadığı için, Ekrem Hocamızın örneğinde olduğu gibi canımız yanıyor, isyan ediyoruz. Bazen yaralanıyoruz, bazen hakaret, küfür ve tehditlere maruz kalıyoruz... Bazen sinip içe kapanıyoruz, meslekten soğuyoruz. Korku içinde yaşamaktan bugün hangi arkadaşımız yaralanacak, hangi arkadaşımız hakarete uğrayacak, hangi arkadaşımız şiddete maruz kalacak diye endişelenmekten tükendik” dedi.

SORU YÖNELTTİ

Ardından sağlık sistemini eleştiren Muhittinoğlu, “Buradan soruyoruz: Böyle bir ortamda, sağlık mesleğini nasıl aşk ve şevkle icra edelim. Buradan soruyoruz: Daha ne zamana kadar sağlık kuruluşlarına elini kolunu sallayarak suç aletleriyle girmek serbest olacak? Öldürücü, yaralayıcı silah ve aletlerin içeri sokulmasına, ne zamana kadar göz yumulacak? Kaç canımız yitecek? Kaç çocuk öksüz yetim kalacak? Kaç sağlık çalışanı daha hayatını verecek bu uğurda; Daha ne kadar canımız yanacak soruyoruz? Açıkçası 1 Milyon 200 bin sağlık emekçisi bu konuda laf değil icraat bekliyor artık. Başka Ekrem Hocalar ölmesin istiyoruz. Başka canlar yanmasın istiyoruz. İşimizi korkmadan, emniyet içinde yapmak istiyoruz. Bu kararlılığımızı siyasi iradeye göstermek için, bugün Türkiye genelinde iş bırakıyoruz. Tüm vatandaşlarımızı bu konuda bize destek olmaya davet ediyoruz. Ve herkese de sağlık çalışanlarının bu ülkenin hayat sigortası olduğunu, buradan bir daha, bir daha hatırlatıyoruz. Hep bir ağızdan diyoruz ki. Artık yeter! Biz sizlere can olmaya, acılarınızı dindirmeye yaralarınıza merhem olmaya çalıştıkça, üç beş maganda. Cani çıkıp bizleri katlediyor. Bu vahşete biri çıkıp dur desin. Bazı devlet kurumları girişlerde X-Ray cihazları kurulurken, niçin hastanelere sağlık kurumlarına kurulmaz, orada çalışanların canları kıymetli de bizlerin canı kıymetsiz mi? Bu cihazların kurulması için daha kaç Ekremler ölmeli, kaç can yanmalı, kaç ocağa ateş düşmeli soruyorum sizlere” diye konuştu.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20