RAMAZAN FIRSATLAR AYI

Mübarek Ramazanın bereketi ve feyziyle bu ayda sosyal yardımlaşma duygularımız hayli kabarıyor. Fitre ve zekât ayında insanlar fakir fukaranın farkına varıyor. Ne güzel. Her yerde bereket artıyor Haneler de Sofralarda, Maşallah. Bu Mübarek Ramazanın manevi zenginliğinden doğan bir kaynaktır.

İnsanların manevi iklimden beslenmesi ve dini duygularının alevlenmesi de bu berekette önemli bir etkendir.. Ancak bu durum bazen duyguların sömürü aracı haline gelmesine de fırsat veriyor.

Oy dalkavukluğu manasında değerlendirilen sivil toplum ve siyasal yapıların da bu ayı fırsat olarak görmesi, maalesef toplumda güven unsuruna zarar veriyor. İmanlı, gerçek müminler için dünya ve ahiret hayatında bir kurtuluş reçetesi sunan “İslam Dini” kişisel ihtiras ve kazançların kurbanı edilmesin.

Neden? Çünkü bu ay dinin bütün âlemi sarmaladığı ve inançsız insanların bile bu manevi iklimden feyiz aldığı bir ortamda, yapılan yanlış davranışlar, riya kokan ve dünyevi arzulara alet edilmesi hakikaten zarar verici oluyor.

  O Halde riyasız bir ibadetin ve iman edilmiş samimi bir inancın, gerçekte hiçbir zaman hiç kimseye kötülük yapması, yanlış yapması mümkün olmaz. Fundamentalist dini akımların dışında, samimi halde amentü edişin zararından çok, toplumsal dayanışmanın sağlanmasında faydası söz konusudur. Toplumsal dinamikleri harekete geçirmek içinde, insanların inanç birlikteliği mühim bir müşterektir.

Korkmayınız.. Eğer sağlam temellerde insanlara din eğitimi vermişseniz, toplumsal ahlak ve toplam kalitede, toplumun birliğini sağlamış durumdasınızdır.  Ortak aklın sıhhatli çalışması da, kalplerin aynı ritimde atmasını sağlamaktır. Din bu manada insanlar için en önemli ortak paydadır.

Ayrıca Allah rızası için yapılan hayır ve davranışları kulların bilmesinin de bir anlamı yok. Her şeye kadir Yüce Allah kalplerin de içini biliyor ve görüyor. Yapılan iyilik ve güzellikleri reklam malzemesi yapmakta doğru değil.

Sivas Eski valilerimizden bir tanesi Cuma Namazlarına evine gidip kıyafetlerini çıkarıp kendince sivil kıyafetle korumasız camiye gider namazını eda ederken, hatta etrafında çok kişinin de bilmediği ama sınırlı sayıda kişi ile Gerçek anlamda Çat Kapı Fakir Ailelere İftara gitmesini garipsemiştim.

Kendisine sorduğumda bu davranışı “Ben ibadeti Allah için yapıyorum, Onun bilmesi yeter dediğini duyduğumda haklılık payını aklımdan idrak etmiştim. Evet, işin gösteriş ve reklam malzemesi yapılması hakikaten de doğru davranışı, nasılda yanlış hale getiriyor insanlar görmeli ve amaca hizmet ederken her yolu mubah görüp güzel dinimizi kişisel amaçları için kullanmamalıdırlar.

Mübarek Ramazanın bereketinden, bütün İslam alemi fazlasıyla faydalanacaktır inşallah. Bu ay müminlerin kardeşçe duygular içerisinde, bir birleriyle kenetlenmeye en müsait oldukları dönemdir. Değerlendirmek gerekli. Küskünlerin barışması ve helallik alması gerekir. Ayrıca bu ay, art niyetli insanların, Müslümanların inançlarıyla onları sömürmeye ve kişisel menfaatlerine alet etmeye çalıştığı da bir aydır. Bu tuzaklara düşmeyiniz.

Bereket ve mağfiret ayının kaynağından doya için ki, on bir ayın sultanı amacına ulaşsın. Ne mübarek bir ay bu ay. Bu zamanın sabrı normal zamanın sabrının çok üzerindedir. Kişilerin manevi doygunluğu yanlışların da ortadan kaybolmasına sebep oluyor. Hatta bu ay, belli suçların işlenmesinde minimum seviyeye indiğini biliyoruz.. Bunların hepsi, dinin insan yaşantısındaki manevi müeyyidelerinin sonucudur. Korkmayınız.. Salih niyetle meseleye yaklaşıp, samimi olmanın yolarını bulmalıyız diyorum. Ramazan bir fırsat. Değerlendirelim derim.

 

 

 

YORUM EKLE