“Zorunlu eğitime karşı değiliz”

Sivas Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Nuri Eryıldız, Okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirilmesine karşı olmadıklarını tam aksine zorunlu eğitimin okullaşma oranını artırdığını söyledi.

“Zorunlu eğitime karşı değiliz”

Mehmet TIRPAN

Sivas Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Nuri Eryıldız,Okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirilmesini olumlu karşıladıklarını söyledi. Okullaşma oranının 4+4+4 eğitim sistemi uygulanmaya konulduğu günden itibaren düştüğünü belirten Eryıldız: “Zorunlu Eğitim 13 yıla çıkarılacak. Bu sayede okullaşma oranı da artacak. Yine okul öncesi eğitim zorunlu hale geldiğinde dersliklerdeki öğrenci sayısıazalacak ve öğretmen başına düşen öğrenci sayısı da azalacak” dedi.

Geçtiğimiz yıllarda yaptıkları açıklamalarda okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirilmesini dile getirdiklerini aktaran Eryıldız: “4+4+4 eğitim sisteminden önce okul öncesi okullaşma oranımız oldukça iyi idi. Ama maalesef 12 yıllık zorunlu eğitime geçişte yapılan 5+3 yerine 4+4+4 sisteminin diretilmesi okullaşma oranını olumsuz etkiledi. Okula başlama yaşı 60-66 ay arasına indirildi.  Okul yaşı geri çekilince okul öncesine gidecek ana sınıfına gönderilecek öğrencilerimizi biz bir kısmını 1’inci sınıfa almak zorunda kaldık yani yıllarca Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul öncesine yönelik verdiği mücadele yanlış bir kararla alt üst ettik. Bu defa da okul öncesi eğitime öğrenci bulamaz hale geldik. Şimdi ise yapılan yanlışlıklar anlaşıldı zorunlu eğitim 13 yıla çıkarılacak. Bizler Okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirilmesini elbette olumlu karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2017, 02:56

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER