“Zor durumdalar”

SEYİT ÖMER YILDIZ

Sivas Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Şaban Yalman covid-19 salgın nedeniyle okulların uzaktan eğitime devam etmesi sonrası servis şoförlerinin ve Özel halk otobüsü şoförlerinin sorunlarını kamuoyu ile paylaştı.

Başkan Yalman; “ Ülkemizi ve Dünya’yı saran covid-19 salgını her anlamda esnaflarımızı mağdur etmiştir. Bu anlamda bizim servisci esnaflarımız 14 Marttan beri kontaklarımızı kapatmışlardır ve bundan sonra da okullar uzaktan eğitime devam edeceği için kapalı kalacaktır. Dolayısı ile bu esnaf arkadaşlarımızın giderleri aynı  şekilde devam etmektedir. Bunların araç muayeneleri, kaskoları, sigortaları ayrıca kendi evlerinin giderleri var. Daha önce bu arkdaşlarımızın borçlarının ötelenmesi için müracaat ettik çünkü araçlarda değişti biliyorsunuz. Fakat bu süre bitti ve eylül ayı ile okulların açılacağını düşünmüştük ancak görünen o ki okullar açılmayacak ve bu mağduriyetler artarak devam edecek” dedi.

Yalman; “ Halk otobüslerimiz var biliyorsunuz otobüslerde yeni değişildi ve arkdaşlarımızın borçları var. Onların borçları da ötelenmişti onlarında süreleri doldu. Şuanda hükümetimizin aldığı kararlar doğrultusunda yolcu sayıları sınırlandırıldı ki zaten vatandaş toplu taşımayı trercih etmiyorlar. Araç giderleri de sürekli devam ediyor . Gelir gideri karşılamadğı için esnaflarımız mağdur durumdalar. Bu arkadaşlar umutlarını okulların açılmasına bağlamıştı ancak şu durumda o da zor görünüyor”dedi.

Balkan Şaban Yalman; “ Gelinen noktada bizim devletimizden talebimiz bu servisçi ve halk otobüsü kullanan arkadaşlarımıza devletimiz tarafından 1 yıl ödemesiz 50 bin lira kredi talemiz var. Bir yıl sonra da inşallah bu pandemi süreci biter ondan sonra da arkadaşlarımızın çarkı döner ve bu krediler de ödenir. Aksi halde şuanda esnaflarımız zor durumda ve sadece şuanda yakıtı kurtarıyorlar, şoför ve diğer giderlerin ödemesi yapılamıyor. Bu anlamda da hükümetimizden böyle bir talebimiz var” diyerek açıklmasını sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2020, 15:30

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER