“Zaman boşa akıp geçmemeli”

“Zaman boşa akıp geçmemeli”

HABER MERKEZİ

Sivas Valisi Salih Ayhan, 2019-2020 Öğretim Yılı Destekleme ve Yetiştirme Kurslarını (DYK) ziyaret ederek, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı’dan kurslar hakkında bilgi aldı.

Mevlana Zübeyir Kemelek Ortaokulu, İstiklal Ortaokulu ve Votarantim Sivas Çimento Ortaokulu’nda öğrenci ve öğretmenlerle bir araya gelen Vali Ayhan, onlara kitap hediye etti.

Çocukların ders takibini ve sınav sonuçlarını izlediklerini ifade eden Ayhan, okulların nitelik olarak iyi bir noktada olduğunu, DYK kurslarına çok emek verildiğini ve iyi bir hazırlık yapıldığını söyledi.

18 DYK merkezinin çocukların hizmetine sunulduğunu aktaran Ayhan, bu kapsamda öğrencilere kitap desteğinde de bulunulduğunu ifade etti.

Çocukların cep telefonlarından uzak kalması gerektiğini dile getiren Vali Salih Ayhan, kitapların öğrencilere dost olduğunu belirterek, “Okullarda cep telefonlarına izin vermiyoruz. Bu yaşlarda zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmelisiniz. Zaman boşa akıp geçmemeli. Sizlerden güzel başarılar bekliyorum. Yüzümüzü ağartın” dedi.

Akademik başarı noktasında bir takım tedbirlerin alındığını, ilk etapta “Hazırbulunuşluk” adı altında sınav yapıldığını söyleyen Vali Ayhan, “Bu sınavda çocuklarımızın genel durumunu dönem başında gözden geçirmiş olduk ve buna yönelikte okullarımızda ‘Destekleme Yetiştirme Kursları’ (DYK) yaparak ‘Kurslarda Öğretimin Planlanması ve Rehberlikte Üstünleşme (KÖPRÜ) Modeli’ni hayata geçirdik. Bu sadece sınavlara yönelik değil geleceğe yönelik bir çalışmadır. Müfredat kapsamında hafta içi derslerini alan öğrencilerimiz hafta sonu ise tekrarlarla ve bol soru çözümü ile konuları pekiştiriyorlar. Sadece il merkezinde değil ilçelerimizde de aynı sistem devam etmektedir. Çocuklarımızın durumunu sürekli gözden geçiriyoruz. Hangi alanda eksikler varsa oralara müdahale ediyoruz. Materyal anlamında çocuklarımızı güçlü bir şekilde destekliyoruz. Bu konuda öğretmenlerimiz, idarecilerimiz ve milli eğitim çalışanlarımız çok hazırlıklı, zinde ve bu işin takipçisidir” diye konuştu.

İSTEYEN HER ÖĞRENCİ ÜCRETSİZ KURS ALABİLİYOR

Başta Valilik olmak üzere tüm kurumların temel önceliğinin eğitim olduğunu vurgulayan Vali Salih Ayhan, devletin çocuklarına ve gençlerine her türlü desteği sağladığını hatırlatarak “Önceki yıllarda paralı eğitim için seçenekler vardı. Ancak toplumda eşitlikçi bir yaklaşım güderek, isteyen her öğrencinin ücretsiz kurs almasını sağlayan bir sistem geliştirildi. İnanıyorum ki öğretmenlerimizde bu kurslara yoğun emek verip sizlerin başarısı için gayret gösteriyor. Ailelerinizin de bir beklentisi var. Bu beklentileri boşa çıkarmamalısınız. Çağın gerektirdiği şekilde kendinizi yeni mesleklere hazırlamalısınız” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER