Yün yatak kültürü bitiyor

SEYİT ÖMER YILDIZ

Türk toplumunda önemli bir yere sahip olan yün kullanımı zamana yenik düşerek bitme noktasına geldi.

Bahar aylarında koyunlardan kırpılarak elde edilen yünler yatak, yorgan ve yastık olarak kullanılıp günümüze kadar geldi ancak değişen zaman ve daha pratik olarak satılan hazır yataklar, yorgan ve yastıklar bizleri bu sağlıklı alışkanlığımızdan da etti.

Sivas’ta üç nesildir yün satışı yapan Mehmet Ali Ünver, yün tüketiminin baya azaldığını söyleyerek insanların şuan da hazır elyaftan yapılan yatak ve yorganları tercih ettiğini söyledi.

Her geçen gün ilginin azaldığını aktaran Mehmet Ali Ünver; “ Yüncülük bizde dede mesleği. Üç nesildir bu işi yapıyoruz. Yün satışı gemişte çok fazlaydı ancak şuan da insanlar daha pratik olan elyafları tercih ederek hazır yastık, yorgan ve yatakları kullanmya başladılar ve yün satışları azaldı. Fakat yün konusuna hakim gerekli bilgisi olan kişiler daha sağlıklı olduğu için yünden vazgeçmiyorlar” diye konuştu.

Yünün faydaları hakkında da bilgiler veren Ünver; “ Yünün içinde ki mikroorganizmaların canlı olması önemli bir etkendir, yünün aynı zamanda ter emici özelliği vardır bu yüzden de bel fıtığı boyun fıtığı gibi rahatsızlara iyi gelir, şuanda kullanılan elyafların ham maddesi petroldür ve dolayısı ile sağlıklı bir malzeme değildir”dedi.

Yünü doktorlar, akademisyenler gibi bilinçli birok insanın tercih ettiğine dikkat çeken Ünver, işin garip kısmının ise bu işin içerisinden gelen hayvancılıkla uğraşan köylerde yaşayan insanların yünden vazgeçip elyaf kullanması olduğunu aktardı.

Yün yatak kültürünün önümüzdeki süreçte biteceğini gördüklerini aktaran Ünver sözlerini; “Yünün şehirler de eskisi kadar kullanılmıyor. Yünün yıkanması, kurutulması yorganlara işlenmesi zaman ve emek isteyen işler. Hal böyle olunca insanlar hazırı tercih ediyor. Şuan da sadece düğün sezonlarında insanlar yün alarak yatak, yorgan ve yastık yapıyorlar. O da adet, töre yerini bulsun diye alınıyor” şeklinde sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2019, 14:02

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER