Yıllık 300 ton işkembe tüketiyoruz

SEYİT ÖMER YILDIZ

Kış mevsiminde en çok tüketilen yiyeceklerin başında gelen işkembe çorbasında talep patlaması yaşanıyor. Özellikle kış aylarında vatandaşın yiyecek sıralamasında sıklıkla tercih ettiği işkembe, paça gibi çorbalar ocaktan inmeden satışa sunuluyor.

Sivas’ta 35 yıldır lokanta sektöründe hizmet veren işletme sorumlusu Fevzi Yeşil özellikle kış mevsiminde işkembenin normal zamanlara oranla daha fazla tüketildiğini vatandaşların doğal antibiyotik etkisi ile  vücut dirençlerini artırmak için işkembe çorbasını tercih ettiklerini söyledi.

Sivas’ın lezzetleri arasında yer alan işkembe çorbası hakkında bilgiler veren Yeşil, “İşkembe çorbası tüm Türkiye’de olduğu gibi Sivas’ta da çok seviliyor. Sadece biz kendi işletmemiz olarak günlük dörtyüz kilo işkembe satışı yapıyoruz ve bu yıllık yüzelli tona yakın bir işkembe satışı demek. Sivas genelinde ki diğer işletmeleri de göz önünde bulundurursak yıllık Sivas’ta üçyüz ton kadar bir işkembe tüketimimiz var” dedi.

TAM BİR ŞİFA DEPOSU

Soğuk algınlığı, mide rahatsızlıkları ve enfeksiyon gibi birçok hastalığa karşı direnç sağladığını söyleyen Fevzi Yeşil, son olarak işkembe paça gibi çorbaları sıklıkla tüketen kişilerin daha zinde ve kendilerini iyi hissettiklerini sözlerine ekledi. Yeşil bu mükemmel lezzetin 18 liradan satışa sunduklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2019, 15:53

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER