Yılların hayali gerçek oldu

Uzun yıllardır hayal edilen ve kamuoyunda zaman zaman dillendirilen Ot Borsası ve Canlı Hayvan Pazarı kurulması hayali gerçek oldu. Sivas’a kazandırılacak olan tesisler vasıtasıyla hayvan alıcısı ve satıcısı Sivas’ta buluşacak. Aynı zamanda ilimizdeki kaba yem açığı da ortadan kaldırılacak.

Yılların hayali gerçek oldu

MEHMET TIRPAN

Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Sivas’a yapılacak olan Hayvan pazarı ve Ot Borsası ile ilgili çalışmaların tamamlandığını, İl Özel İdaresinin tesislerin yapımı için ihaleye çıktığını söyledi.

33 bin metrekarelik alana yapılacak olan tesislerin Sivas’a değer katacağını aktaran Hastaoğlu, “İl Özel İdaresi, Sivas Belediyesi ve Sivas Valiliği öncülüğünde projeler Kovalı bölgesinde hayata buluyor. Tesislerin yapımı için ihaleye çıkıldı. Önümüzdeki günlerde yer tahsisi yapılacak. İhaleyi alan firmaya yer teslimi yapıldıktan 10 gün sonra yer teslimi yapılacak. 275 gün içerisinde tesisin tamamlanması planlanıyor” dedi.

Projelerin DAP’tan destek alınarak yapılacağını aktaran Hastaoğlu, “33 bin metre karelik alan üzerine yapılacak olan tesisin içerisinde kapalı padok, hayvan barınağı, güvenlik binası ve hizmet binası yapılacak. Uzun yıllardır uğraş verdiğimiz projenin hayata geçmesi bizleri oldukça mutlu etti. Göreve geldiğimizden bugüne kadar Hayvan Pazarı ve Ot Borsası konusu üzerinde oldukça fazla durduk ve emek verdik. Şimdiye kadar da oldukça fazla gayret gösterdik. Salih Ayhan’ın Sivas’a Vali olarak atanmasının ardından projeleri belli bir noktaya getirerek ivme kazandırdık. Genel Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun Sivas’a gelmesinde Valilikte protokol imzaladık. Allah nasip ederse ihale sürecinin ardından ihaleyi alan firmaya yer tahsisi yapılacak ve kısa sürede temel atacağız. Kovalı Bölgesinde Hayvan Pazarını faaliyete sokacağız. Kaba yem açığını gidermek anlamında Ot Borsasını da kuracağız. 80 dönümlük bir alanda iki projeyi birlikte yürüteceğiz. Ot Borsası Türkiye’de bir tektir. Ticaret Bakanlığından almış olduğumuz ruhsat sadece bizde var. Ot Borsasını Sivas olarak resmiyette kurduk. Türkiye’de nerde olursa olsun tamamını biz yürüteceğiz. Hepimizin bildiği gibi Sivas yüzölçümü bakımından 2 sırada. Sivas’a yakışan bir proje olacak ve çokta rantabl bir şekilde çalıştırılacak. Türkiye’nin ortasında olmamız sebebi ile her tarafa yem yetiştirebileceğiz. Alıcı ve satıcıyı Sivas’ta buluşturacağız. İnternet üzerinden satış yapılabilecek. Yemle ilgili laboratuvarlarda yaptık. Rahatlıkla analizler yapılabilecek. Ürünün değerlerini herkes görecek ve ona göre alış satış yapılacak. Boşta mera alanları var. Devletimizin bu konuda çok ciddi destekleri var. Meraların boş kalacağını düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER