Yıllar sonra bölge halkı rahat nefes aldı

Yıllardır vatandaşların korkulu rüyası olan ve insan sağlığını tehdit eden Pünzürük Deresinde ıslah çalışmaları yapıldı. Uzun yıllar mücadele veren bölge halkı sonunda seslerini duyurabildi. Devlet Su İşleri 19. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekipler derenin çevresinde ve içerisinde temizlik çalışması yaptı. Ayrıca derenin belirli kısımlarına isale hattı döşendi.

Yıllar sonra bölge halkı  rahat nefes aldı

MEHMET TIRPAN

Fatih Mahallesinden geçen ve çevre sakinlerini hastalık ve kötü kokulardan dolayı tedirgin eden Pünzürük Deresi Devlet Su İşleri 19. Bölge Müdürlüğünce ıslah edildi. Devlet Su İşleri 19. Bölge Müdürlüğü ekipleri yaklaşık 2 hafta boyunca iş makinaları yardımıyla Pünzürük deresinin etrafında çevre düzenlemesi ve temizlik çalışması yaptı. İsale hattı boruları döşeyerek derenin etrafında oluşan bataklığın önüne geçildi. Büyük bir kısmı Fatih Mahallesi´nden geçen Pünzürük Deresi adeta tehlike saçıyordu. Yaklaşık 13 bin kişinin yaşadığı Fatih Mahallesi´nin yanı sıra Yenidoğan ve Yüceyurt mahallelerini de içerisine alan Pünzürük Deresi´nin etrafında yaşayan vatandaşlar çocuklarının canlarından endişe ediyorlardı. Derenin etrafında oluşan balçıklar giderildi ve otlar temizlendi. Yapılan çalışmaların ardından rahat bir nefes alan bölge halkı yıllardır çözülmesi beklenen sorunun geçte olsa çözüme kavuşturulduğunu çalışmalarından dolayı yetkililere teşekkür ettiklerini söyledi.

BÖLGE HALKI RAHAT NEFES ALDI

Pünzürük Deresi´nin ıslah edilerek şehre kazandırılması için 2004 yılından bu yana mahalle sakinleri ve Fatih Mahallesi Muhtarı Mehmet Kimsesiz devamlı ilgili kurumlarla görüşmeler yapıyordu. Vatandaşlar derede zaman zaman ölü hayvanların, yılanların ve kurbağaların olduğunu dile getiriyordu. Çocuklarının bölgede oynamasından dolayı sürekli tedirgin olan bölge sakinleri yapılan ıslah çalışmasının ardından rahat bir nefes aldı. Aynı zamanda derenin içerisinde bulunan lastikler, koltuklarlar ve çeşitli malzemeler temizlendi. Derenin üst kısımlarında bulunan ve sürekli suya karışan hayvan atıkları da bertaraf edildi. Derenin içerisinden çıkarak apartmanlara giren kemirgen hayvanlarında önüne geçilmiş oldu.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER