“Yılan Hikayesi”nde Mutlu Sona Doğru

Sivas Kongresi'nin 100. Yılında, ilimize Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi kazandırılması için bu yıl ilk kazma vurulacak. Daha önce proje ihalesi yapılan ve yaklaşık 13 milyon TL’ye mal olacak olan Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi yapım ihalesinin 19 Nisan Cuma günü gerçekleştirileceği öğrenildi. İhale sürecinin tamamlanmasının ardından ihaleyi kazanan firmaya Mayıs ayı itibariyle yer tesliminin yapılması ve projenin 2020 yılı Eylül ayında tamamlanması öngörülüyor. Projenin tüm maliyeti ise 31 Mart Mahalli İdareler seçim çalışmaları kapsamında Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’e destek vermek için ilimize gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Sivas Valisi Salih Ayhan ile cazibe merkezlerini destekleme projesi kapsamında imzalanan protokol uyarınca bakanlık tarafınca karşılanacak.

“Yılan Hikayesi”nde Mutlu Sona Doğru

MEHMET TIRPAN

 

Sivas kamuoyunu uzun yıllardır meşgül eden ve adeta yılan hikayesine dönen tarihi açık cezaevi binasının Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi’ne dönüştürülmesi için düğmeye basıldı. Sivas Kongresi'nin 100. Yılında, ilimize Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi kazandırılması için bu yıl ilk kazma vurulacak. Daha önce proje ihalesi yapılan ve yaklaşık 13 milyon TL’ye mal olacak olan Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi yapım ihalesinin 19 Nisan Cuma günü gerçekleştirileceği öğrenildi. İhale sürecinin tamamlanmasının ardından ihaleyi kazanan firmaya Mayıs ayı itibariyle yer tesliminin yapılması ve projenin 2020 yılı Eylül ayında tamamlanması öngörülüyor. Projenin tüm maliyeti ise 31 Mart Mahalli İdareler seçim çalışmaları kapsamında Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’e destek vermek için ilimize gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve  Sivas Valisi Salih Ayhan ile cazibe merkezlerini destekleme projesi kapsamında imzalanan  protokol uyarınca bakanlık tarafınca karşılanacak.

60 YILDIR CEZAEVİ OLARAK KULLANILAN TARİHİ BİNA MÜZE OLUYOR

117 yıl önce Sivas Valisi Reşit Akif Paşa tarafından 2’nci Abdülhamit Han adına yapılan ve 1961 yılından itibaren yarı açık cezaevi olarak kullanılan tarihi bina ve çevresi aslına uygun bir şekilde irestore edilecek. Restore edilerek Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi’ne dönüştürülecek olan tarihi binada sergi alanları, satış mağazaları, kilim atölyesi, Sivas tarağı atölyesi, Sivas bıçağı atölyesi ve geleneksel müzik aletleri yapım atölyesi gibi uygulama alanları oluşturacak. Ziyaretçiler müzeyi gezerken uygulama atölyelerinde geleneksel el sanatlarını tecrübe etme imkanı yakalayacaklar. Ayrıca genç ve kadın girişimciler içinde burada eğitim programları düzenlenecek. Tarihi binada müze satış mağazası ve kafeterya da yer alacak.Projenin tamamlanması ile birlikte Sivas’ın turizm potansiyelini geliştirme adına önemli bir işe imza atılmış olacak.Proje, Sivas Valiliği öncülüğünde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın finansal destekleri ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın koordinasyonunda yürütülecek.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2019, 04:59

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER