Yıkım sürüyor

MEHMET TIRPAN

Sivas’ın uzun yıllardır gündeminde olan ve bölgedeki hak sahipleri ile yapılan anlaşmanın ardından yıkım işlemlerine başlanan eski sanayi bölgesinde yıkımlar sürüyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından iki etap şeklinde onaylanan plan sonrası, Belediyenin büyük fedakarlıklar yaparak mülk sahipleri ile uzlaştığı eski sanayi bölgesinde, Atatürk Caddesine bakan dükkanların yıkımı aralıksız olarak devam ediyor. İş makineleri boşaltılmış dükkanları hızlı bir şekilde alınan güvenlik tedbirleri kapsamında yıkıyor. Projenin 1. etabı Atatürk Caddesi’ne cepheli olan adaları kapsıyor. Bu kısım bitişik 3 katlı ticaret ve turizm alanlarından oluşuyor. 2. etap ise sanayi dükkânlarının olduğu arka bölgeyi kapsıyor. Burada ise ayrık nizam 8 katlı konut altı ticaret alanları yer alacak. Bölgede yürütülen hummalı çalışmanın ardından bu yıl yeni dükkanların temellerinin atılması planlanıyor.

İLK ETAPTA ATATÜRK CADDESİNE BAKAN DÜKKANLARIN TEMELİ ATILACAK

Yıkım işleri tamamlanır tamamlanmaz alan da yeni dükkanların temelinin atılması planlanıyor. Eski Sanayi Projesi kapsamında Atatürk Caddesine bakan ve yıkımı süren dükkanların yerine ilk eatapta yine üçer katlı dükkanlar yapılacak. Geçtiğimiz günlerde yıkımı gerçekleştirilen dükkanlarda faaliyet gösteren esnafların mağdur olmaması için temel atma çalışmaları hızlandırılarak dükkanların en kısa sürede bitirilmesi düşünülüyor.

ESKİ SANAYİNİN İÇ KISIMLARINDA DA YıKIM İŞLEMLERİNE BAŞLANACAK

82 bin metrekarelik alanda hayata geçirelecek proje şehrin gelişmesine de katkı sağlayacak. Kentsel dönüşüm alanı ilan edilen eski sanayideki imar problemi ortadan kalkmasının ardından Belediye öncülüğünde hayata geçirilecek olan proje hem bölgeye hemde kente ciddi değer katacak. Dükkanların yapımına başlanmasının ardından bölgede yapılacak olan konutlar da 8’er kattan oluşacak. İnşaata hazır hale gelen alanda Belediye’nin belirlediği proje uygulanacak. Konutların yapımına başlanması ile birlikte alanda sağlık ocağı, park, yürüyüş yolları ve okul’da yapılacak.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20