“YHT’de ray serimi çalışmaları hızlandı”

“YHT’de ray serimi  çalışmaları hızlandı”

ADNAN HASAN FİŞENK

Ulaştırma ve Demiryolu Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Abdullah Peker, Sivas ve çevre illerin yıllardır heyecanla bekledikleri Sivas için yüz yılın mega projesi olan Yüksek Hızlı Tren projesinin hızlı bir şekilde yürütüldüğünü söyledi.

Hızlı trenle ilgili tereddütlerin ortadan kalktığını aktaran Peker, “Sivas YHT ile hareketli ve daha güzel bir şehir olacaktır. Ankara-Sivas arasını 2 saat 30 dakikaya düşürecek İpek yolu güzergahındaki 405 Km´lik Ankara-Sivas arası YHT projesinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.Ankara Sivas YHT projesinde soğuga aldırmadan özveri ile  300 kişi 7/24 gece gündüz soğuk demeden çalışmaya devam ediyor” dedi.

Çalışmaların hızlandığını aktaran Peker, “100 günlük eylem planı içerisinde yer alan Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesi´nin ray serim ve ray kaynak çalışmaları da hızlandı. 405 kilometrelik hatta, 66 kilometre uzunluğunda 49 tünel, 27,5 kilometre uzunluğunda 53 viyadük, 611 köprü ve menfez yapısı, 217 adet de alt ve üst geçit bulunuyor. Menfez köprü ve viyadükler yolu azami kısaltılmasında önemli bir etken olacaktı.

Vatandaşların büyük bir heyecanla beklediği Ankara-Sivas hattı iki şehir arasında  Trenle 12 saat Otobüsle 7 saat  olan seyahat süresini 2 saat 30 dakikaya indirecek. Ankara Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin üstyapı elektrifikasyon ve sinyalizasyon telekomünikasyon sistemleri ise hızla devam ediyor. Ankara-Sivas YHT Projesi’nin altyapı çalışmalarında yüzde 97 fiziksel ilerleme sağlandı. Ankara Sivas Hattının 2020 yılı içerisinde, Ramazan Bayramı’na kadar tamamlanarak işletmeye açılması hedefleniyor. Sivas için mega proje olan Sivas Ankara YHT projesine 9 milyar 749 milyon tl  ödenek ayrıldı” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER