Yerli otomobilde Sivas’ın adı yok

Yerli otomobilin Sivas’ta üretilmesine yönelik beklentiler sonuçsuz kaldı. Yerli otomobilin şarj ünitesinin Erzurum’da üretileceği neredeyse kesinleşirken, motorunun Bursa’da, şarj istasyonun ise Manisa’da üretilmesi gündemde.

Yerli otomobilde Sivas’ın adı yok

YÜKSEL MENEKŞE

Türkiye’nin yaklaşık yarım asırlık hayali olan yerli otomobil için üretim çalışmaları devam ediyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın öncülüğünde hareket eden 5 firma ilk iş olarak İstanbul’un merkezinde bir çalışma ofisi kurdu. Her firmanın bir temsilcisinin yer aldığı çalışma ofisi çalışmalarını çok gizli bir şekilde yürütürken, yerli otomobilin üretim aşamasına dâhil olmak için 22 il talepte bulundu. Aralarında Sivas’ın da bulunduğu 22 ilden Erzurum’da, otomobilin şarj ünitesinin üretileceği neredeyse kesinleşirken, motorunun Bursa’da, şarj istasyonun ise Manisa’da üretilmesi gündemde.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ise yaptığı açıklamada, yerli marka otomobilin üretim yeri seçimi konusunun 1,5 yıl sona gündeme geleceğini bildirdi. Yerli marka otomobilin üretim yeri için 22 ilden talep geldiğini ifade eden Özlü, şunları söyledi, "Proje iyi gidiyor. Fakat üretim yeri seçimi konusu 1,5 yıl sonra gündeme gelecek. Önce otomobil tasarımı, şirketleşme, CEO atanması ve tasarım. Bunlar da yaklaşık 18 ayda tamamlanacak. Biz 5 modelle piyasaya gireceğiz. Yani bizim yerli marka otomobilimiz 5 model olacak. Bunların arasında spor, sedan var. Dolayısıyla şu anda uğraştığımız konu şirketleşme süreci ve tasarım. Yer seçimi aşaması daha sonra konuşacağımız bir konu. İnşallah bakarız, 22 il var, hepsi değerlendirilecek. O bakımdan inşallah bir sene sonra bu ortaya çıkar" dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2018, 04:40

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER