Yer altı zenginliklerimiz keşfediliyor

Maden çeşitliliği ve rezervleri bakımından ülkemizin en önemli illeri arasında yer alan Sivas’ta yer altı zenginliklerimiz keşfediliyor. Bu kapsamda Sivas’ta çeşitli bölgelerde 16 adet proje yürütüldü. Gerçekleştirilen sondaj çalışmalarında şimdiye kadar ülkemizde tespit edilemeyen elementlere ulaşıldı.

Yer altı zenginliklerimiz keşfediliyor

Mehmet TIRPAN

Maden zengini olan Sivas’ta maden arama çalışmaları sürdürülüyor. Sivas’ın yanı sıra bölge sınırları içinde bulunan Sivas, Tokat, Amasya, Çorum, Yozgat, Kayseri ve Erzincan olmak üzere 7 ilde de çalışmalar sürdürülüyor.

Maden aramaları kapsamında MTA 1. Bölge Müdürlüğü 2017 yılında 2 adet Metalik Maden, 2 adet Endüstriyel Hammadde Aramaları, 3 adet Enerji Hammadde Aramaları, 3 adet Müze Araştırmaları, 4 adet Bilimsel Yer Bilimleri Araştırmaları faaliyeti, 1 adet Jeofizik Araştırılması, 1 adet Ruhsat Etüdü olmak üzere toplam 16 adet proje yürüttü. Orta Anadolu Magmatiklerine Bağlı Endüstriyel Hammadde Aramaları Projesi kapsamında Sivas’ta ve çevre illerde NTE ve feldspat amaçlı 4 bin 310 m sondaj yapıldı. Elde edilen bilgilere göre Sivas-Karaçayır, Kayseri-Özvatan’da yüzeylenen alkali siyenitlerden alınan örneklerin teknolojik sonuçlarına göre renkli cam ve renkli pişen seramik hammaddesi olarak kullanılabileceği belirlendi. Ayrıca Yıldızeli’nde yapılan Jeofizik çalışması kapsamında bin 959 nokta gravite, 2 bin 318 nokta manyetik ve 2 bin 323 nokta spektrom ölçümü yapıldı. Yapılan incelemelerin ardından ülkemizde şimdiye kadar rastlanmamış minareller tespit edildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2018, 05:00

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER