Yeni geliştirilen çeşitler çiftçilere temin edilecek

ADNAN HASAN FİŞENK

Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, 2016 yılından itibaren havza bazlı üretime geçildiğini ilimizde 13 üründe havza bazlı üretim yapıldığını söyledi.

Havza bazlı üretim yapmak adına tüm ilçelere ilişkin çalışmaların yapıldığını aktaran Yıldız, “Hangi ürünler hangi ilçede daha iyi yetişiyorsa o ürünler belirlenerek ekimi sağlanacak. Belirlenen 8 ürün destekleme kapsamına alındı. Buğdayla ilgili 8 bölgede dermatasyon çalışmaları yürütüldü. Yeni geliştirilen çeşitleri çiftçimize aktaracağız. Tedarik noktasında da yardımcı olacağız. Yeni çeşitler verimli çeşitler. Bu sene kurak geçmesine rağmen dekardan 500 kg mahsül aldığımız çeşitler var” dedi.

Buğdayla ilgili çalıştay yaparak çiftçileri bilgilendirdiklerini aktaran İl Müdürü Yıldız, “En önemli görevlerimizden bir tanesi de eğitim. İlçelerde, köylerde tarımla ilgili konularda eğitim vermeye çalışıyoruz. 2019 yılı içerisinde toplam 3 bin 330 çiftçiye ulaştık ve eğitim verdik. Düzenlediğimiz 17 kursta da bin 244 çiftçiye eğitim verdik. Bunları yaparkende verimliliği de artırmamız gerekli. Damızlık düve yetiştiriciliği ile ilgili bakanlığımız 32 il de projeyi yürütmeye başladı. Bu illerden birisi de Sivas. Damızlık Düve Merkezi olarak merkez Kızılkavraz köyüne tesis kuruldu. İşlemleri tamamlandı. Hibe ödemelerini gerçekleştirdik. Şuanda orada damızlık düve satışları devam ediyor. Büyükova kapsamında Gemerek, Şarkışla ve Suşehrin’de ovalarımız var. Buralar sit alanı olarak koruma alanı altına alındı. Bu alanlarda sadece tarımsal faaliyetler yapılabilecek. Ovalarımızın sayısı her yıl artıyor. DAP kapsamında ahır yapımı ile ilgili projelerimiz var. 2019 yılında bu kapsamda 16 başvuru yapılmış bunların inşaatları devam ediyor. Bunların hibe tutarı 1,2 milyon TL. 21 yetiştiriciye de 61 adet koç desteği verildi. Yine sadece hayvancılık ve tarımın yanı sıra gıda denetimden de sorumluyuz. Tüketicilerin güvenli gıdayı tüketmesi noktasında önemli bir görevimiz var. İl Müdürlüğü olarak sıkı bir denetimimiz var. 2019 yılında toplam 5 bin 655 gıda satış ve toplu tüketim ve gıda üretimi yapan yerleri denetledik. Şuanda ilçeler ve il merkezinde tüm noktalara denetimlerimiz yapılıyor. Aynı zamanda bir iş yeri yılda en az 4-5 sefer denetleniyor. Alo Gıda şikayetine gelen ihbarları da değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2020, 16:54

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER