Yatırımlar İLYAS ile takip edilecek

2019 Yılı 2. Dönem il Koordinasyon Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. 2019 yılında yapılacak yatırımların masaya yatırıldığı toplantıda konuşan Vali Salih Ayhan, “İl Yatırım Takip Sistemini (İLYAS) 15 Nisan’da hayata geçireceğiz. Bu sistem sayesinde bütün birimlerin yaptıkları çalışmaları takip edeceğiz. Kurum müdürlerinin mutlaka projelerine hakim olması gerekiyor. Çalışmaların hangi aşamada olduğunu bilmesi gerekiyor. Projelerin felsefesini bilmeyen kişiler o projede sadece teknisyen olarak çalışır" dedi.

Yatırımlar İLYAS ile takip edilecek

MEHMET TIRPAN

 

2019 yılının ikinci koordinasyon kurulu toplantısı Vali Salih Ayhan başkanlığında gerçekleştirildi. Cumhuriyet Üniversitesi Senato Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya kaymakamlar, belediye başkanları ve kurum müdürleri katıldı.Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Ayhan, “Sizden isteğim işlerimizi iyi takip edelim. Yatırımlarda elbette belki bir azalma olabilir ama hiçbir şekilde bu heyecanımızı azaltmayacak. 29  yatırımcı kuruluşumuzun 399 adet projesinin toplam bedeli 9,1 milyar lira. Bunun 3,6 milyar lirası harcanmış vaziyette. 2019 yılı ödeneğimiz ise 643 milyon lira” dedi.Projelerin gerçekleşme oranlarının ise yüzde 9 seviyelerinde olduğunun altını çizen Ayhan, “Yatırım programımızdaki 399 yatırımın 12’si bitti. 247 adet yatırım devam ediyor. 47 adet yatırımımızsa ihale aşamasında. 93 adet yatırımsa ise proje aşamasında. Bunların sektörel dağılımına baktığımız zaman ulaştırmada yüzde 59, tarımda yüzde 15, eğitimde yüzde 11, sağlıkta yüzde 8.  Diğer kamu hizmetleri ise yüzde 7 oranında görünmekte. Yatırımlar, devam eden işler ve yapılması planlanan işler kurulan İl takip sistemi ile takip edilecek. İl Yatırım Takip Sistemi ile ilgili başlatılan çalışmalarda sona gelindi. Bu İçişleri Bakanlığımızın yürüttüğü bir proje. Bütün birimler buraya veri girişi sağlayacak. Buna ilaveten de tekrara düşmeden bir de valiliğimizin birebir fotoğrafı net bir şekilde okuyup, takip edebileceği ve tüm projeleri hangi aşamada olduğunu gösteren bir yatırım takip sistemi kuruyoruz” dedi.15 Nisan’da sistemin hayata geçireleceğini aktaran Ayhan, “Kurum amirlerinden özellikle şunu istiyorum. Sadece bir memura vererek bunu sen takip et, bütün verileri gir anlayışından ziyade kendilerinin de mutlaka projeye hakim olması gerekiyor, hangi aşamada olduğunu bilmesi gerekmekte. Projelerin felsefesini bilmeyen kişiler o projede sadece teknisyen olarak çalışır. Dolayısıyla proje hangi aşamada, hangi durumda, sıkıntısı nedir diğer kurumlarla paylaşılması gereken husus var mı mutlaka kurum amirlerimiz o giriş aşamasında bu konulara vakıf olmasını istiyorum. Ayın 15’inden sonra bu konuyu zaten sık sık  dile getireceğiz” ifadelerini kullandı.

 

“TASARRUF KONUSUNDA HASSASİYET GÖSTERİN”

 

Yapılaması gerek işlerin yapılacağını ancak tasarruf noktasına oldukça iyi dikkat edilmesi gerektiğini de aktaran Vali Ayhan, “Tasarruf konusunda, öncelikler konusunda hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. Yani üretime, istihdama, sosyal hayata katkısı olmayan projelerden daha ziyade önceliklerimizi iyi analiz edersek sevinirim. Bu çok önemli. Yani tabiri caizse şatafattan, görkemden uzak durmamız gerekmekte. Hele hele bu zamanda bu işlere hiç girmememiz lazım. Buna özellikle riayet edilmesini istirham ediyorum” dedi.Toplumun beklentisinin çok fazla olduğunu ve bu beklentilerin hızlı bir şekilde karşılanması gerektiğinin altını çizen Ayhan, “İletişim çok hızlı. Yapılanlar olumlu da olsa, olumsuz da olsa çok hızlı yayılıyor. Dolayısıyla buna fırsat vermeyelim. Kolaylaştırıcı olalım. Birbirimizden gelen talepler noktasında mutlaka kolaylaştırıcı olalım. Bir projenin bir gün, bir saat bile gecikmesinin vebali vardır. Bizden vatandaşımızın beklentisi çok fazla. Pratik olalım. İdarecilikte tecrübeli olanlar vardır ama şunu gördüm: Kamu menfaatini ön plana çıkarıp kamu zararına sebebiyet vermediğiniz sürece her adımınızın olumlu olarak karşılığını görürsünüz. Usule takılmayın. Elbette usul olmalıdır ama usule kapılıp da esası kaybetmemenizi özellikle istirham ediyorum. Bakın beklenti çok fazla, talep çok fazla. Ama bu ekipte heyecan var. Bu heyecanlı kadro ile iyi işler yapacağız.  Rutinde tekrara boğulmayalım. Özgün projeler çıkaralım. Bir kurum zihin kodlarını zorladığı zaman güzel şeyler çıkıyor, o güzel çıkan şeyler de birçok yerde örnek alınıyor. Birimlerde yaptığımız birçok çalışma başka illerde örnek alınıyor. Bu da güzel. Güzellikleri paylaşmak lazım. Samimi içten doğal bir şekilde birlik ve beraberlik içerisinde güzel hizmetleri hep birlikte yapacağız” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2019, 04:58

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER