Yardımda yarışıyorlar

MELDA GENEŞ

Hayırseverler tarafından Selçuklu mahallesine açılan hayır bakkalında para geçmiyor.

Osmanlıdan günümüze gelen gelenek sürdürülüyor. Selçuklu Akşemsettin Caminin bahçesine kurulan hayır bakkalı, hem hayırseverlerin hem de yardıma muhtaç vatandaşların büyük ilgisini görüyor.

Hayır bakkalına hayır severler tarafından, yağ, şeker, un, salça gibi gıda bir çok ürün alınarak bağışta bulunuyor. Hemen hemen günde 15-20 kişiye bu bakkaldan, gıda poşeti ayarlanarak veriliyor.

Kendini hayır işlerine adayan mahalle sakinlerinden olan ve Akşemsettin Caminin Dernek Başkanlığını da yürüten Mahmut Uşdi, Hayır bakkalına gelen hiç kimseyi boş çevirmediklerini söyledi.

Zor durumda olan ve geçimini sağlayamayan vatandaşların bozulan televizyonlarını, çamaşır makinelerini, beyaz eşya ve tüm elektronik eşyalarını kurdukları ekiple birlikte ücretsiz olarak tamir de ettiklerini belirten Mahmut Uşdi, “Ben uzun yıllardır yardım işleri ile uğraşıyordum. Bir çok yardım derneklerinde de görev aldım. Bende bu işi kendi mahallemde yapmaya karar verdim. Konuyu yurt dışındaki aileme açtım. Onlarda bana destek sağladı. Mahallemizde bir hayli mülteciler vardı. Onları düşünerekten bu bakkalımızı açmaya karar verdik” dedi.

Yardım yapacakları kişileri araştırdıklarını gerçekten ihtiyaçlı ise yardım eli uzattıklarını aktaran Uşdi, “Yardım almak isteyen kişilere yönelik bir takım kriterler belirledik. Kriterlere uyan kişilerin yardım almaları güç oluyor. Pandemi sürecinde insanların sıkıntı çektiğini gördüm ve bu projeyi hayata geçirdik. Yurt dışında başta ailem olmak üzere hayırseverler zekatlarını, sadakalarını bize göndererek bu hayır bakkalımıza destek oluyorlar. Bakkalımıza o kadar ilgi var ki çok şükür 5 defa gıda ürünleri ile doldu boşaldı. Burada sadece Selçuklu Mahallesine hizmet verilmiyor. Başka mahallelerden gelenler ihtiyaç sahibi ailelere de destek oluyoruz. Mahallelimiz buraya bakış açısı biraz farklı. Halkımızda niyet okuma var. Bazı mahalle sakinlerimiz yardım ettiğiniz kişiler çalışsın neden yardım ediyorsunuz gibi serzenişleri oluyor. Ben bunu serzenişleri çok yadırgıyorum. Çokta doğru bulmuyorum. Biz Müslümanlara hiç bir şekilde yakışmaz. insanların ne olduğunu bilmeden peşim hüküm vermek çok yanlış bir davranış. Mahalle sakinlerimizin bu tavırlarından vazgeçmelerini önemle tavsiye ediyorum. Biz zaten verirlerse alıyoruz. Vermezlerse de kimseyi zorla yardım edin demiyoruz” şeklinde konuşmasını sonlandırdı. 

 

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER