Yağdonduran Aralık’ta açılacak

MEHMET TIRPAN

Karayolları 16’ncı Bölge Müdürü Mustafa Horuz, Zara, Geminbeli, Suşehri Yolu üzerindeki Geminbeli Tüneli ve Sivas Malatya yolu üzerindeki Yağdonduran Tüneli hakkında sevindirici bilgiler verdi.

Kış aylarında bölgede her iki bölgede de meydana gelen kar yağışının ardından aksayan, zaman zaman saatlerce beklenen Yağdonduran bölgesinde sürücülerin yaşadığı kabus bu yıldan sonra sona erecek.

İlk olarak Yağdonduran Tüneli’ne ilişkin açıklamalarda bulunan Karayolları 16. Bölge Müdürü Mustafa Horoz, Sivas-Malatya arasında devam eden 107 kilometrelik yol çalışmalarının sürdüğünü, bölgede yapılan Yağdonduran Tüneli’nde ise sona gelindiğini söyledi.

Tünel ve bağlantı yollarının kısa sürede bitmesi adına yolun bir kısmının ayrı diğer kısmının ise ayrı ihale edildiğini aktaran Horuz, “Sivas-Malatya yolumuzda iki ayrı ihale yapıldı. 107 km’lik yolun tamamı bitümlü sıcak karışım kaplamı bölünmüş yol olacak. Yolun iki tarafında da çalışmalar sürüyor. Bugüne kadar yolun 50 km’lik birinci kısımda 25 km, ikinci kısımda ise 75 km’lik kesimde bölünmüş yol standartlında tamamlanarak yol trafiğe açılmıştır. Güzergah üzerinde toplam uzunluğu 1,567 m (850 m tünel +717 m aç kapa) olan çift tüplü Yağdonduran tünelimizde de hummalı bir çalışma var. 1’inci kısımda bulunan Yağdonduran Tüneli’nin bulunduğu bölgedeki çalışmalara ciddi ağırlık veriyoruz. Yağdonduran’ı bu yıl sonunda inşallah Aralık ayı başında bitirip trafiğe açmayı planlıyoruz. Projenin bedeli 2. 535.000.000 TL’dir. Bugüne kadar ise 1.087.920.000 TL harcama yapılmıştır.” ifadelerini kullandı.

GEMİNBELİ TÜNELİ İLE İLGİLİ DE SEVİNDİRİCİ GELİŞMELER VAR

Geminbeli Tüneli ve bağlantı yollarında da yol ve tünel çalışmalarının hız kesmeden sürdüğünü aktaran Horuz, “Toplam 55 Km uzunluğundaki bağlantı yolumuzu bitümlü sıcak kaplamalı yaparak bölünmüş yol standartlarına kavuşturacağız. Yine Güzergah üzerinde Geminbeli Tüneli’miz var. Tünelimizde 8 bin 337 metre kazı ve destekleme ile 6 bin 15 metre nihai beton kaplama yapıldı. Geminbeli Tüneli’nde iki tüpümüz vardır. İnşallah yıl sonuna kadar nihai betonlama da dahil bütün çalışmalarımızı tamamlayacağız. Yıl sonuna doğru da yine ikinci işler dediğimiz aydınlatma, havalandırma ve diğer işlerimiz de Genel Müdürlüğümüzce ihale edilecek. 2023 yılında seçimlerden önce Geminbeli Tüneli’ni açmayı hedefledik. Proje bedeli 1.125.000.000’dur. Toplam harcamamız ise 257. 449. 000 TL’dir.” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20