Yabancılar da memnun değil

Ülke genelinde tercih edilme oranı düşük olan Cumhuriyet Üniversitesi, yabancı uyruklu öğrenciler tarafından da tercih edilmedi. 114 üniversitede, 3 bin öğrenciyle yapılan araştırmada, Cumhuriyet Üniversitesi ‘Memnuniyetsizliğin Yüksek Olduğu Üniversiteler’ arasına girdi.

Yabancılar da memnun değil

YÜKSEL MENEKŞE

Yabancı Uyruklu Öğrenci Memnuniyet Araştırması (YÖMA) 2017 anket çalışmasını tamamlayarak sonuçları yayınladı. Üniversitelerin uluslararası politikalarının başarıya erişebilmesi için, yabancı uyruklu öğrencilerin okumakta oldukları şehir ve halkından memnuniyetleri konusunu araştırma sonuçlarında, Cumhuriyet Üniversitesi olumsuz sonuç aldı.

En az 75 yabancı uyruklu lisans öğrencisi bulunan 83 devlet ve 31 vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 114 üniversitedeki 2 bin 963 öğrenciyle yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilen araştırmada öğrencilerin yaşadıkları şehirden, devam ettikleri üniversitedeki eğitim ve öğretimden, bulundukları üniversitenin yerleşkesinden ve bu yerleşkedeki yaşamdan, kendilerine sağlanan akademik destek ve ilgiden, kayıtlı oldukları üniversitenin yönetim ve işleyişinden, üniversitelerdeki öğrenme imkan ve kaynaklarının zenginlik düzeyinden, kendilerine üniversitelerince sunulan kişisel gelişim ve kariyer desteği olanaklarından memnuniyetleri incelendi.

Araştırmaya göre yabancı uyruklu öğrencilerde en yüksek memnuniyetsizliğin yaşandığı şehirlerarasında Sivas, Kilis, Batman, Diyarbakır, Afyon, Siirt, Kırıkkale, Niğde, Erzurum, Kastamonu, Osmaniye, Aksaray, Erzincan, Uşak, Bilecik, Elazığ, Kahramanmaraş, Bolu, Kütahya ve Şanlıurfa da yabancı uyruklu öğrencilerin memnuniyet düzeyinin en düşük olduğu iller oldu.

Sivas, yabancı uyruklu öğrencilerin şehir memnuniyeti il sıralamasında 66 üniversite içerisinde 100 üzerinden 49’uncu sırada kendine yer bulabildi. Sivas, bu ortalama ile 58 olan Türkiye ortalamasının da altında yer aldı. Cumhuriyet Üniversitesi, üniversitelerin yabancı öğrencileri memnun edebilme sıralamasında ise 114 üniversite içerisinde 325 genel memnuniyet ortalaması ile ülke ortalamasının altında yer alarak 75’inci sırada yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2017, 05:20

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER