Vergi ödemeleri ertelendi

Pandemi sebebiyle kapatılan bazı işyerleri için mücbir sebep kararı alındı. Mücbir sebep kapsamında kapatılan işletmelerin vergi ödemeleri ertelendi. İşletmeler mücbir sebep kalktıktan 26 gün sonra vergi beyannamesi vermeye başlayacak. Esnaflara kullandırılan kredi taksitlerinin de ötelenmesi gündemde.

Vergi ödemeleri ertelendi

MEHMET TIRPAN

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal,  Covid-19 salgını ile mücadele nedeniyle alınan tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile faaliyeti tamamen durdurulan işyerlerinin  mücbir sebep hali ilan edildiğini söyledi.

Salgın sürecinde esnafların ayakta duramaz hale geldiğini aktaran Köksal, “Mücbir sebep  halinden faaliyeti geçici olarak tamamen durdurulan  hamamlar, yüzme havuzları, Sauna, sinema salonu, masaj salonları, kahvehane, kıraathane,  kır bahçesi, çay bahçesi, internet kafe, internet salonları, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve halı sahalar yararlanacak” dedi

Borcu bulunan esnaflarında devlet hastanelerinde sağlık hizmetlerinden faydalanacağının altını çizen Başkan Köksal, “Mücbir sebep kapsamında Aralık 2020 ayından itibaren katma değer vergisi beyannamelerle, muhtasar beyannameler, muhtasar ve prim hizmet beyannameleri,  ile Ba ve Bs formlarını  mücbir sebep halinin sona erdiği aylı takip eden ayın ilgili günlerinde vereceklerdir. Bu beyannamelere ait ödemeleri de beyanname dönemine göre sırasıyla  her dönem için takip eden aylarda yapılacak. Belirlenen işyerleri Mart ayı içerisinde açılmasına izin verilmesi halinde 2020/Kasım, 2020/Aralık , 2021/Ocak ve 2021/Şubat  dönemlerine ait KDV beyannameleri ile aynı dönemlere ilişkin  “ Form Ba-Sa” bildirimleri Mart ayı KDV beyannamesi ile birlikte 26/42021 günü sonuna kadar verilecektir. Bu beyannamelere ait vergilerin ödeme süreleri de 2020/Kasım  dönemi için 31 Mayıs 2021’de 2020/Aralık dönemi için 30 Haziran 2021’de , 2021/Ocak dönemi için de 2 Ağustos 2021’de ve 2021/Şubat  dönemi için ise 31 Temmuz 2021 tarihinde olacaktır” ifadelerini kullandı.

KREDİ ÖDEMELERİ ERTELENECEK

Son olarak kredi taksitlerinin de erteleneceğini sözlerine ekleyen Köksal, “Halk Bankası aracılığı ile  esnaf ve sanatkarlara kullandırılan  Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli kredilerin de 1 Ocak 2021-30 Haziran 2021 arası 6 aylık dönemde ödenmesi gereken kredi taksitlerinin ertelenmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cuma günü açıklama yapacak” şeklinde konuştu.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER