Vatandaşların ziyaretine açıldı

Vatandaşların  ziyaretine açıldı

MEHMET TIRPAN

Vakıflar Bölge Müdürlüğünce restorasyonu tamamlanan Gök Medrese Vakıf Müzesi açılışa hazır. Yaklaşık 30 yılı aşkın verilen mücadelenin ardından restorasyonu biten Gökmedrese vatandaşların ziyaretine açıldı. 1271 yılında Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından Mimar Kaluytan'a yaptırılan Gök Medrese restorasyonun ardından orjinal haline geri dönderildi.

AYVALIK ÜRÜNLERİNİN SATIŞI SÜRÜYOR

Geçtiğimiz günlerde tartışma konusu olan Ayvanlık ürünlerinin satışı konusu netlik kazandı. Gök Medresenin içerisinde satışı yapılan ürünlerin Vakıf malları olduğu anlaşıldı. Yetkililer, Gök Medrese içerisinde satışa sunulan vakıf malları ile ilgili vatandaşların yalnış bilgilendirildiğini söyledi.

Gök Medresenin bahçesinde oluşturulan alanda satılan ürünlerin tamamının Vakıfların ürünleri olduğunu aktaran yetkililer “Bahçe içerisinde Vakıflara ait zeytinliklerden elde edilen yağ, zeytin ve diğer doğal ürünler satılıyor. Bu malların hepsi vakıfların malı. Burada ticari bir faaliyet gösterilmiyor. Kimse ile rekabet yapılmıyor. Ürünlerin satışını gerçekleştiren kişi de memur. Vatandaş yanlış bilgilendirildi. Biz hem Vakıfların ürünlerini Sivaslıların hizmetine sunmak istedik hemde vakıfımızın akar elde etmesini amaçladık. Bu ürünler her ilde satılmıyor. Anadolu’da tek Sivas’ta olan doğal ürünleri Sivaslıların hizmetine sunmak amacı ile oldukça fazla çaba gösterdik. Şehre bir yan veya ilave ürün getimedik. Kimse ile rekabet etme derdimiz yok çünkü bu ürünün bir alternatifi yok. Ürünlerin fiyatları piyasaya göre ucuzda değil. Vakıflar bu ürünleri kendi üretir ve kendi çoğaltır” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER