Vatandaşlar afişlerle broşürlerle bilgilendirilecek

Kış aylarının yaklaşması sebebiyle ölümle sonuçlanan karbonmonoksit zehirlenmelerin önüne geçmek adına İl Mahalli Çevre Kurulu karar aldı. Alınan karar doğrultusunda zehirlenmelerin öüne geçilmesi için köylerde, beldelerde, ilçelerde ve merkezde yaşayan vatandaşlar broşürlerle afişlerle bilgilendirilecek. İlçelerde ve beldelerde bilgilendirme çalışmalarını Kaymakamlıklar ve belediyeler yapacak.

Vatandaşlar afişlerle  broşürlerle bilgilendirilecek

Mehmet TIRPAN

Sivas İl Mahalli Çevre Kurulu 2017 yılının 3. Olağan toplantısını geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi.

Kış aylarına yaklaşılması sebebiyle soba zehirlenmelerinin önlenmesi konusunda istişare eden komisyon üyeleri vatandaşların broşür ve afişlerle bilgilendirilmesi kararı alındı.

Çevre kurulunun aldığı karar da şu ifadelere yer verildi: “Öldüren Bacalar ve Çözüm Önerileri adlı rehberin kitapçık haline getirilerek dağıtılması, Kaymakamlıklar, Merkez, İlçe ve Belde Belediye başkanlıklarınca hazırlanacak afiş, broşür ve pankart vb. araçlarla soba zehirlenmelere karşı gerekli bilinçlendirme çalışmalarının yapılmasına, Merkez, İlçe ve Belde Belediye başkanlıklarınca baca temizliği denetimlerinin belirli periyotlarla yapılmasına, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce okullarda soba kurulumu, baca temizliği, karbonmonoksit zehirlenmesine karşı alınacak önlemler ve soba zehirlenmelerinde ilk yardım konusunda eğitim çalışmalarının yapılmasına, İl Müftülüğünce, soba kurulumu, baca temizliği ve karbonmonoksit zehirlenmesine karşı alınacak önlemler ile karbonmonoksit zehirlenmelerinde yapılacak ilk yardım konusuna Cuma vaazlarında yer verilmesine, Meteoroloji İl Müdürlüğünce fırtına, ters yel vb. durumlarda kamuoyunun bilinçlendirilmesine, İl Sağlık Müdürlüğünce, tedavi amaçlı olarak hastanelere gelen kişilerin konu hakkında bilinçlendirilmesi amacıyla broşür veya afiş dağıtılması ile led ekranlarda gerekli duyuruların yapılmasına, İl ve İlçe Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğünce halkın bilinçlendirilmesi amacıyla broşür veya afiş dağıtımının yapılması, Yaşlı ve dar gelirlilerin baca temizliğinin ilgili Belediye tarafından yapılmasına karar verdi”

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2017, 05:25

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER