Vali Gül, yerli otomobile el attı

Sivas Valisi Davut Gül, ülke genelinde birçok ilin talip olduğu yerli otomobil fabrikasının Sivas’a kurulması için yapılan girişimleri açıkladı. Vali Gül, yerli otomobili yapacak olan firmaların belli olmasından sonra firma yetkililerine birer mektup yazarak, Sivas’ın bu konudaki avantajlarını sıraladığını ve fabrikaya talip olunduğunu söyledi.

Vali Gül, yerli otomobile el attı

HABER MERKEZİ

Vali Davut Gül, yerli otomobilin Sivas’ta üretilmesi için bir takım girişimlerde bulunulduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli otomobili üretecek beş firmayı açıklamasının ardından bu firmalara mektup yazıldığını söyleyen Vali Gül, ‘’Anadolu Grubu, BMC, Turkcell, Kıraça ve Zorlu Holding'in yönetim kurulu başkanlarına birer mektup yazarak bu tesisin ilimize kazandırılmasını talep ettik. 2’nci OSB’yi ücretsiz tahsis edebileceğimizi vurguladık. Bu bir özel sektör yatırımıdır. İlimizin en büyük artısı II. Organize Sanayi Bölgesidir. Firmalara sıfır bedelle buradan yer tahsisinde bulunacağımızı söyledik. Bundan sonraki aşama tamamen yatırımcılarımızın takdiridir” dedi.

Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen ‘Ekonomi Toplantısı’nda konuşan Vali Gül, teşvik bölgesinin dezavantaj olmadığını da belirterek, büyük yatırımlar olduğu için Kadıköy’e de, Şırnak’a da yatırım yapılsa aynı teşviklerden yararlanılabildiğini ifade etti.

Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tarık Sönmez, İhracat Genel Müdürü Volkan Ağar ve beraberindeki heyetin katıldığı toplantıda, Sivas'taki firma temsilcileri ile bir araya gelinerek, bakanlık tarafından verilen hizmet ve destekler anlatıldı. Ekonomi toplantısına Vali Gül’ün yanı sıra; Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin, Belediye Başkanı Sami Aydın ile TSO Başkanı Osman Yıldırım da katıldı.

‘Yatırım Teşvikleri ve İhracatta Devlet Yardımları’ konusunu iş adamları ile paylaşan Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tarık Sönmez ise Türkiye'nin ekonomi bakımından iyi ülkeler arasında olduğunu belirterek, "2002-2016 döneminde yıllık yüzde 5,7 büyümüş durumdayız." ifadesini kullandı. İhracat desteklerinin en önemli konularından biri olduğunu vurgulayan Sönmez, her yelpazedeki ihracata ve ihracatçıya destek sağladıklarını söyledi.

Yeni projeler de tasarladıklarını dile getiren Sönmez, "Yerelden ve firmalarımızdan destek gelirse Ekonomi Bakanlığı olarak özellikle demir yolu ve demir yoluyla ilgili sanayi çerçevesinde TÜDEMSAŞ öncülüğünde bir proje, yine mobilya konusunda faaliyet gösteren firmalarımızın oluşturacağı yeni bir grupla bir proje oluşturabileceğiz. Biz elimizden geleni elbette sağlarız ama gerekli şart sizlerin ilgisi ve projenin içinde yer alma noktasındaki istekliliğinizdir. Bu proje kapsamında yer alan firmalarımızın yapacakları faaliyetlerde karşılaştıkları giderlerin yüzde 70'ini devlet olarak bizlerin karşılayacağını söylemek isterim." dedi. Firmaları hangi konularda desteklediklerini de anlatan Sönmez, firmalara yurt dışı fuar desteği verildiğini de hatırlatarak "Yeni dönemde yurt içinde belirli büyüklüğe ulaşmış fuarları da kapsama kattık. Bunların da desteklenmesi söz konusu. İç fuarlarda 30 bin liraya kadar destek veriyoruz, yüzde 50 oranında" dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2017, 05:30

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER