Vali Gül, "Ciddi Projelerle Sivas'ın Tanıtılması Gerekiyor"

Vali Gül,

Vali Davut Gül, Doğa Koleji tarafından düzenlenen ‘3. Kariyer Günleri’ etkinliği kapsamında okulda eğitim gören öğrencilerin sorularını cevapladı. Gül, Sivas Kongresi'nin yüzüncü yılında ilimizin ciddi projelerle tanıtılması gerektiğini söyledi.Sivas'ta köklü bir vilayet geleneğinin olduğunu söyleyen Gül, "Burada yapacağınız hizmetlerin karşılığını görüyorsunuz. Sivaslıların vefalı olduğunu da biliyoruz. Halil Rıfat Paşa burada valilik yapalı 130 yılı geçmesine rağmen hâlâ Halil Rıfat Paşa tanınıyor, biliniyor. Demek ki hizmet ettiğinizde, çalıştığınızda Sivaslılar bunu takdir ediyor. Biz de bunu yapmaya çalışıyoruz." dedi. Sivas Valisi olarak görev yaparken bu görevin emanet olduğunu bildiğini ve sorumluluk gerektirdiğinin altını çizen Gül, "Sivas kadim bir şehir. Burayı yönetmek için çalışmak gerekiyor. Türkiye'nin coğrafi anlamda ikinci büyük şehri. Bir ucu ile diğer ucu 420 kilometre. Bunu makamınızda oturarak ya da klasik yöntemlerle yönetme şansınız yok. Çalışma arkadaşlarınız, programınız ve iletişim kanallarınız olacak. Tabi ki siz de gayret edeceksiniz. Bunun sorumluluğunu yerine getirmezseniz zaten görevinizde kalamazsınız. Onun dışında da kalsanız bile vebal olmuş olur. Sonuç itibari ile bu bir kul hakkı. Sorumluluk ve emanet bilinci ile hareket etmek lazım." diye görüş bildirdi.

HARALARIN RESTORASYONU YAPILACAK

Haralar bölgesinde yapılacak çalışmalar hakkındaki soruları da cevaplayan Gül, "Haralar bölgesindeki binalar Sultan Abdülhamid döneminden kalma. Oralarda at yetiştiriciliği yapılmış. Tescilli binalar onların restorasyonunu yapacağız. Gençlerin, çocukların, kadınların vakit geçirebileceği, spor yapabilecekleri alanlar olacak. Burada ata binebileceksiniz. Okçuluk olacak bunu geliştirmek istiyoruz. Diriliş Ertuğrul dizisindeki gibi çadırlarımız olacak. Yemek yenilebilecek mekânlarımız olacak. Atlarla, savaşlarla ilgili müze olacak. Etkinlik alanları, açık hava müzesi ve bolca yeşillik olacak." şeklinde konuştu. Yeni yapılacak şehir parkı hakkında da bilgi veren Gül, Kongre Müzesi'nin arkasından başlayarak Selçuk Anadolu Lisesi'nin olduğu yere kadar 170 bin metrekarelik alanda tarihi binaları restore edeceklerini belirterek, "Burada müzeler oluşturacağız, tarihi binaların etrafını yıkacağız, bisiklet ve yürüyüş yolları olacak. 2019 yılı Sivas Kongresi'nin yüzüncü yılı. Yüzüncü yılda Sivas'ın ciddi projelerle kendini tanıtması gerekiyor. Yine 2019 hızlı trenin Sivas'a geleceği yıl. Hızlı trenin gelmesi demek Sivas'ın tabiri caizse görücüye çıkması anlamına geliyor. Tarihi ve kültürel zenginliğimiz bir şekilde Sivas'ın dışındaki insanlarla buluşmuş oluyor. Onun hazırlıklarını yapıyoruz.'' dedi.

“İŞİNİZİ CİDDİYE ALMALISINIZ”

Gül, öğrencilere işlerini ciddiye almaları nasihatinde bulunarak, "Öğrenciyseniz iyi öğrenci olacaksınız. Sınavlara hazırlanıyorsanız iyi hazırlanacaksınız. İleride hangi mesleği yapacaksanız yapın bunu ciddiyetle yapmanız gerekiyor. Bunun için de hayata hazırlıklı olmamız lazım. Öncelikle sağlığınıza dikkat etmeniz lazım. Sağlıklı olmazsanız hiç kimseye faydanız olmaz. Aileniz ile ilişkileriniz iyi olsun. Babanız, anneniz hayatta iken onların kıymetini bilin. Kardeşlerinizin, dostlarınızın kıymetini bilin. Bir gün geriye baktığınızda annenizin, babanızın olmadığını, etrafınızda arkadaşlarınızın bulunmadığını göreceksiniz. Onun ötesinde kendinizi iyi yetiştirin. Vakit çabuk geçiyor. Ya şu 4-5 yılı ciddiye alıp, ömrünüzün sonuna kadar rahat edeceksiniz, ya da 4-5 yıl rahat edip ömrünüzün sonuna kadar sıkıntı çekeceksiniz. Birincisini yaparsanız iyi bir kariyeriniz olur rahat edersiniz. Bunun için bolca okumalısınız. Kimseye minnet etmeden hayatınızı sürdürmeniz için ailenize, milletinize, kendinize hizmet edebilmek için gerçekten donanımlı olmanız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2018, 04:50

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER