Üreticide tüketicide şikayetçi

MELTEM DUMAN

Türkiye’nin gündemine oturan gıdalara yapılan zamlar hem üreticinin hemde tüketicinin belini büktü. Kontrol edilemeyen fahiş fiyatların olumsuz etkilediği bir diğer sektör ise tarım oldu.

Gıda fiyatlarının yüksek olmasından dolayı yakınan vatandaşlar alım güçlerinin düşmesinden şikayetçi. Çiftçiler ise salgının ardından gelen zamlardan şikayetçi.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Ahmet Üngör, “Salgın dolayısıyla birçok yerde kısıtlama oldu. Fakat köylerde ekip biçtik. Temiz havada işimi icra etmemiz güzel oldu. Fakat muzdarip olduğumuz konular mevcut. Mevsim dolayısıyla geçtiğimiz yıllara göre verimimiz azaldı. Salgın nedeniyle birçok ürün iki katı zamla satıldığı için bizde hasattan aldığımız maliyeti karşılayabilmek için kısmi zam yaptık. Marketlerde, bakkallarda yapılan zamlar alıcıların alım gücünü azalttı. Fakat salgın vatandaşları doğal organik beslenmeye itti. Bu sebeple buğday alıp öğütüp ekmek yapmaya, hazır paketli gıdaları bir kenara bırakıp doğal ürünlerle yoğurt, konserve, reçel yapmaya itti. İşlerimiz çok şükür diğer sektörlere nazaran iyi. Ancak mazotlara, tohuma, ilaçlamalara yapılan zamlar üretici olarak bizi zorluyor. Bu konuda devletimizden yardım talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Son olarak Üngör, üretim için çiftçiye destek kredisinin verilmesinin kendilerini rahatlatacağını ifade ederek sözlerini sonlandırdı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20