Unutmayacağız!

Fetullahçı Terör Örgütü´nün (FETÖ) 15 Temmuz´daki hain darbe girişiminin beşinci yıl dönümü kapsamında ilimizde bir takım etkinlik ve anma programı düzenlenecek. Düzenlenecek olan programlara 5 yıl önce gerçekleştirilen hain darbe girişimine karşı halkın zaferi coşkuyla kutlanacak.

Unutmayacağız!

Mehmet TIRPAN

Fetullahçı Terör Örgütü´nün (FETÖ) 15 Temmuz´daki hain darbe girişiminin beşinci yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi Sivas’ta çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla bugün sabah 06:00’da Yıldız Dağına Tırmanış gerçekleştirilecek. Daha sonra Buruciye Medresesi önünde 09:15’de “Türkiye Geçilmez” Resim ve Fotoğraf Sergisi açılacak. Açılışın ardından saat 10:00’da Polis Şehitliği, Garnizon Şehitliği ve İlk Şehitlik ziyaret edilecek. Akabinde ilimizdeki bazı Gazilerin haneleri ziyaret edilecek. Aynı gün Ulu Camide saat 12:30’da da Şehitlerimiz için Mevlit Programı icra edilecek. Mevlit Programının ardından da 15 Temmuz Şehidi Halil Kantarcı’nın Zara’daki hanesine konuk olunacak. Ziyaretin ardından da Atatürk ve Kongre Müzesindeki Anma Programına geçilecek. Anma Program kapsamında 15 Temmuz Anı Defteri imzalanacak. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile birlikte Kur’an-ı  Kerim Tilaveti okunarak dua edilecek. Yapılan duaların ardından sinevizyon gösterisi yapılarak il protokolleri birer konuşma yapacak. Konuşmaların ardından ise DTHM Korosu Müdürlüğü Solistleri Kahramanlık Türküleri konseri verecek. Programın sonunda ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan canlı yayınla halka seslenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından gece 00:13’te tüm camilerde sela okunacak. Son olarak ise 16 Temmuz Cuma günü Klas – 2 Sinema Salonunda “Şafak Vakti” adlı sinema filminin gösterisi yapılacak.

15 TEMMUZ 2016 ‘DA NE OLDU?

15 Temmuz’da Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kendilerini Yurtta Sulh Konseyi olarak tanımlayan bir grup terör örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe başarız olmuştu. Türk Silahlı Kuvvetlerinin resmî internet sitesi ve TRT'de yayınlanan bildiride ordu yönetime el koyduğunu duyurdu ve ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edildiği açıklanmıştı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman ve yaklaşık 50 kadar milletvekilinin mecliste bulunduğu sırada F-16 savaş uçakları meclis üzerinde uçuş yaparak parlamentoyu dört kez bombalanmıştı. Gelişmeler üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk'te FaceTime aracılığı ile gerçekleştirdiği bağlantıda darbecilere hiçbir şekilde imkân tanınmayacağını ifade ederek halkı darbeye tepki göstermek için meydanlara ve havalimanlarına çıkmaya davet etmişti. Çağrının ardından, Türkiye'nin birçok ilinde milletimiz kurşunlara göğüs gerdi.

16 Temmuz 2016 sabahı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda askerî darbe girişimi bastırıldı ve darbeciler silahları ile birlikte teslim alınmıştı. Türkiye genelinde darbeyi bastırmak isteyen sivil vatandaşlara karşı açılan ateş sonucu 251 kişi şehit oldu. Tankların üzerine çıkan ve girişimi engellemek isteyen 2 bin 196 kişi ise yaralandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER