“Üniversite şehirleşiyor, esnaf mağdur oluyor”

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, 10 bin kişilik yurdun Üniversite bölgesine yapılmasından dolayı esnaflar mağdur olduğunu belirterek, “Esnafların mağduriyetini Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız’a ileterek bölgede açılacak olan iş yerlerine ruhsat verilmemesini istedik. O bölgede adeta şehirleşme meydana geliyor” dedi.

“Üniversite şehirleşiyor, esnaf mağdur oluyor”

MEHMET TIRPAN

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, 10 bin kişilik yurdun Cumhuriyet Üniversitesine yapılmasının ardından bölgede şehirleşmenin meydana geldiğini, bu konuda zaman zaman esnafların kendisine şikayette bulunduğunu söyledi.Bu konu hakkında Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldızla görüşerek o bölgeye herhangi bir iş yeri açılmaması için ruhsat verilmemesini talep ettiğini aktaran Başkan Eken, “Bu bölgede ciddi bir şehirleşme olduğunu söyledim. Cumhuriyet Üniversitesi bölgesinde açılacak iş yerlerine ruhsat vermeyin. Şehirdeki esnafta bizim için kıymetli Üniversitede bölgesindeki de kıymetli. Ancak öğrencilerin kent merkezine gelmesi lazım” dedi.

Üniversite ile kentin birleşmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Eken, “Şuan Üniversite ile kent merkezi ayrıldıkça ayrılıyor. Bir yerde bir eksiklik var. Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne Fuar ve Kongre Merkezi yerimizi taleplerin üzerine verdik. Burayı ne yapıp edip bitirip çirkin görüntüden kurtulmamız lazım. Bizim bütçemiz yeteri kadar olmadığı için Fuar ve Kongre Merkezini yapamadık. Biz zaten eğitime destek vererek oraya okul yapıyoruz. Bakanlıktanda talepde gelince dedik ki 4 trilyon para harcadık. Ya binayı geri bırakacaktık yada bu binayı değerlendirecektik. Bakanlıktan talep gelincede bu yer Bilim ve Teknoloji Üniversitesine devrederek haklarımızdan vazgeçtik. Oradan çıkacak öğrencileri milletine, iline ve ailesine fayda sağladığında bizim üyelerimiz bundan gurur duyacaktık diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2019, 15:03

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
YORUMLAR
Berkan Kutlu
Berkan Kutlu - 2 ay Önce

Yıllarca Sivas Halkı ve Sivas Esnafı öğrenciyi resmen sömürdü; 500 TL'lik evler öğrenci isteyince 900 TL oldu, internetten 50 TL'ye aldığımız kazaklar sweatler şehirdeki meşhur esnafınızda 150 TL'ye satıldı...
Kafeler sokağı diye sokak icat ettiniz dükkanların hava parası 1 trilyon oldu...Sivas halkı bunu çoktan hak etti...en iyi çözümdü Şehirle üniversiteyi bölmek çokda güzel oldu

SIRADAKİ HABER