Üniversite her yıl geriye gidiyor

Üniversite Araştırma Laboratuvarı ÜNİAR, 2018 yılı ‘Akademik Performans Raporu’ yayınlandı. 108 üniversitenin yer aldığı raporda Cumhuriyet Üniversitesi 71’inci sırada yer alarak, geçen sene 69 olan sıralamasından da geriye düştü.

Üniversite her yıl geriye gidiyor

YÜKSEL MENEKŞE

Kısa adı UNİAR olan Üniversite Araştırma Laboratuvarı 2018 yılı Akademik Performans Raporu’nu yayınlandı. 108 Devlet Üniversitesinin yer aldığı raporda Cumhuriyet Üniversitesi 71’inci sırada yer aldı. UNİAR’ın 2017 yılında yayınladığı raporda Cumhuriyet Üniversitesi 69’uncu sırada yer almıştı. Bu yıl ise iki üniversitenin daha gerisine düşen Cumhuriyet Üniversitesi Akademik Performans’ta başarısızlığını artırdı. Listenin birinci sırasında, geçen sene 4’üncü olan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü yer alırken, ikinci sırada İskenderun Teknik Üniversitesi, üçüncü sırada ise Ege Üniversitesi yer aldı.

Araştırma hakkında ise ‘’Devlet Üniversiteleri ve Fakülteleri Sıralaması [DÜS] 2018, ilk olarak 2016 yılında Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı’nın [ÜniAr] kurucuları Prof. Dr. Engin KARADAĞ ve Prof. Dr. Cemil YÜCEL tarafından geliştirilmiştir. DÜS’ün temel amacı devlet üniversitelerini ve fakültelerini akademik teşvik puanlarını temel alarak sıralayarak Türk üniversite sistemine farklı bir veri kaynağı sağlamaktır’’ denildi.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2018, 05:55

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER