Turşuya ilgi tavan yaptı

SEYİT ÖMER YILDIZ

Onbir ayın sultanı Ramazanın gelmesiyle birlikte iftar sofralarının da olmazsa olmazı çeşit çeşit turşularda tezgahlarda yerini aldı.

Turşunun ramazan da vatandaşın gözdesi olduğunu söyleyen Turşucu esnaflardan Orhan Tarun; “ Bu yılda Ramazana kavuştuk ve turşularımızı da çeşit çeşit getirdik tezgahlarımıza koyduk. Ama geçen seneden beri herşeyin etkilendiği gibi turşu fiyatları da pandemiden nasibini aldı, geçen sene ile bu sene arasında 5 TL fark var” dedi.

Tarun; “ Malum insanlar günün büyük bir bölümünde oruçlar ve canları birçok şeyi istiyor, özellikle de turşu bunların başında geliyor. Ama fiyatlardaki artış vatandaşın alım gücü herşeyi etkiliyor. Ekonomik olarak  dar boğazdayız. Normalde geçen yıllara oranla bizim şuan işimizi yetiştirmekte zorlanmamız gerekiyordu ama vatandaşlar daha öncelikli ihtiyaçlarını alıyor ve sonra sıra turşuya geliyor. Tabi her ne kadar olursa bugün kü günümüze şükür yinede insanlarımız turşularını alıyor. Bu yılda tüm turşuların kilosunu 25 TL’den satıyoruz” ifadelerini kullandı.

En çok kornişon ve biber turşusunun satılıyor diyen Tarun; “ Bizim şuan tezgahımızda 14- 15 çeşit turşumuz var her gelen damak tadına hangisi hitap ediyorsa onu alıyor. Ancak birçok insanın en sevdiği turşular genellikle kornişon ve biber turşusu bunları daha sık satıyoruz” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2021, 15:31

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER