“Türkiye’yi kendi içinde çatıştırmak istediler”

AK Parti Sivas Kadın Kolları Başkanı Semiha Ekinci, “Farklılıklarımızın zenginliğimiz olduğu gerçeğine inat tek tip giyinen, sadece kendileri gibi düşünenlere yaşam hakkı tanıyıp toplumun geniş kitlelerini görmezden gelen bu yapı Türkiye’yi içine kapatıp kendi içinde çatıştırmak istemiştir” dedi.

“Türkiye’yi kendi içinde çatıştırmak istediler”

SÜMEYRA DENİZ

 

AK Parti Kadın Kolları Başkanı Semiha Ekinci 28 Şubat 1997’de yaşanan sürecin yıldönümü ile ilgili basın toplantısı yaptı. Parti binasında gerçekleştirilen toplantıya kadın üyelerde katıldı. Darbeler tarihinin en utanç verici zaman dilimini hatırlamak için bir araya geldiklerini ifade eden Ekinci, “Bundan 21 sene evvel bugün 28 Şubat 1997'de milletin iradesi ile seçilen hükümeti MGK kararları gölgesinde tehdit, kumpas ve anti-demokratik bir biçimde bürokrasi, sivil toplum, askeriye, iş ve medya dünyasının da arasında bulunduğu bir çete tarafından istifaya zorlanmıştır. Milletimizi, devletimizin güvenliği için kurulmuş olan MGK’da alınan kararlarla milletin güvenliği ve huzuru hiçe sayılarak ”post modern" bir darbe yapılmıştır. Milletimizi bir arada tutan değerlerimize savaş açılmış irtica tehdidi adı altında değerlerimizi yansıtan kişi ve kuruluşlara büyük zararlar verilmiştir” şeklinde konuştu.

8 yıllık kesintisiz eğitim sistemini de eleştiren Ekinci, “İmam-Hatip Liselerinin önünü kesmek için ülkemize 8 yıllık kesintisiz eğitim adı altında bir garabet dayatılarak gençlerimizin meslek edinmesine de ket vurulmuştur. Sanayicimizin ara eleman ihtiyacını karşılamasına engel olunmuştur. İmam-Hatip Liselerinde uygulanan kat sayı adaletsizliği ile eğitimde eşitlik ilkesi ihlal edilmiştir. İnancı gereği başörtüsü takan kadın kamu çalışanları görevlerinden ihraç edilmiş, öğrenciler okullardan atılmıştır. Bu toprakların insanlarına büyük zulümler yapılmıştır. Binlerce nitelikli kadın ve erkek ülkelerinin tam da onlara ihtiyacı olduğu zamanda atıl ve muhtaç hale getirilmiştir. Bilim ve hikmet yuvası olması gereken üniversitelerimizde orta çağı cadı avcıları gibi başörtülü öğrenci avına çıkan üniversite hocaları ikna odaları kurarak başörtülü kız öğrencileri inanç ve değerlerinden uzaklaştırmak istemişler kendilerine itaat etmeyenleri üniversitelerden atmışlardır” ifadelerini kullandı.

Ayrıca AKP Kadın Kolları üyesi olan Nevin Doğan’da 28 Şubat sürecinin bir mağduru olduğunu ifade ederek yaşadıklarını anlattı. O süreçte başörtülü olduğu için üniversite sınavına alınmadığını söyleyerek bugünkü tek avuntusunun çocuklarını başörtülü okutması olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2018, 05:40

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER