Türkiye'nin ilk güreş lisesinde öğrenciler mindere çıktı

Sivas Ahmet Ayık Spor Lisesinde uygulanan projeyle eğitim-öğretime başlayan Türkiye'nin ilk güreş lisesinde bu alanda geleceğin sporcuları yetişiyor.

Türkiye'nin ilk güreş lisesinde öğrenciler mindere çıktı

Okullar bölgesinde eğitim veren Ahmet Ayık Spor Lisesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Güreş Federasyonu arasında imzalanan protokol gereği Türkiye'nin ilk güreş lisesi olarak belirlendi.

Okulda 282 öğrenci eğitim görüyor ve bunlardan yaklaşık 40'ı geleceğin güreşçileri olarak yetiştiriliyor. Sadece güreş öğrencileri için oluşturulan spor salonunda güreş minderleri ve fitness aletleri bulunuyor.

Okulun yurdunda kalan farklı yaşlarda ve sınıflardaki 40 güreş öğrencisi, 4 antrenörle haftanın 6 günü idman yapıyor. Yaklaşık 2 saat süren idmanlarda ısınma hareketleri yapan, halatla tırmanan öğrenciler, güreşerek idmanı tamamlıyor.

Çeşitli sınıflarda normal eğitimlerini de sürdüren öğrenciler, Türkiye'nin ilk güreş lisesinde şampiyonalara hazırlanıyor.

Okul müdürü Abdulkadir Karabulut, okullarının tematik lise olması dolayısıyla güreş öğrencileri için daha avantajlı hale geldiğini söyledi.

Tematik lise olmalarıyla birlikte spor salonu sayısının 2'ye çıktığını aktaran Karabulut, "Birinde sadece güreşçiler çalışıyor, öbüründe diğer sporcularımız çalışıyor. Bakanlığımız da 60 bin lira ödenek gönderdi, 2 minder ile fitness aletleri aldık. Bu sayede eğitimimize başladık. Şu anda iyi gittiğimizi düşünüyoruz. Bu yıl 27 öğrenci aldık, daha önceden de eğitim gören öğrencilerimiz vardı. Yaklaşık 40 güreş öğrencimiz var. Ayrıca öğrencilerimizin eğitiminde görevli milli takım seviyesine yükselmiş beden eğitimi öğretmenleri gönderildi. Çalışmalarımız iyi gidiyor." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2017, 05:00

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER