Türkçesi Varken NİYE?

Şehit Erkan Sakal İlkokulu Müdürü Kadir Keskin, öğrenim gören öğrencilerin Türkçeyi doğru kullanmaları noktasında okulda köşe oluşturduklarını ifade ederek: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2017 yılını, Türkçe yılı olarak ilan etmesinin ardından okulumuzda ‘Türkçesi Varken’ adlı köşe oluşturduk. Türkçesi Varken Niye yabancı kökenli kelimeleri kullanalım. Dili olmayanın vatanı olmaz” dedi.

Türkçesi Varken NİYE?

Mehmet TIRPAN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2017 yılını, Türkçe yılı olarak ilan etmesinin ardından Sivas’taki bazı okullar Türkçeyi doğru kullanma noktasında harekete geçti. İlimizde ilköğretim çağındaki öğrencilere eğitim veren Şehit Erkan Sakal İlkokulu yönetimi, öğrencilerin Türkçeyi doğru kullanmaları adına okulda ‘Türkçesi varken’ adlı köşesi oluşturdu. Okul yönetimi, yabancı kökenli kelimelerin üzerine çarpı işareti koyarak kullanılması gereken doğru karakterleri farklı renklerde yazarak, öğrencilerin kullanması gereken kelimeleri öğrenmesine yardımcı oluyor.

Başlattıkları proje hakkına bilgi veren Okul Müdürü Kadir Keskin: “2017 yılının Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkçeyi güzel kullanma yılı ilan edilmesinin ardından öğrencilerimize Türkçeyi daha iyi kullanmaları adına projeyi hayata geçirdik” dedi.

Çocukları kültür emperyalizminden uzak tutmak adına çalışmalarını sürdüreceklerini aktaran Keskin: “Gelecek nesillere ışık tutacak olan öğrencilerimizin kendi öz değerlerine sahip çıkmasını istiyoruz. Öğrencilerimizin vatanına, diline, dinine ve milletine hayırlı birer yurttaş olarak yetiştirmek istiyoruz. İlk olarak çocukların dilimizi güzel konuşmalarını sağlamak amacıyla bir takım çalışmalar yaptık. Bunların başında Türkçesi varken çalışması geliyor. Türkçesi varken projesi kapsamına çocuğun kelime haznesi gelişecek. Öğrencilere yabancı ve Türkçe kökenli kelimeyi de öğretiyoruz. Daha sonra doğru kelimenin hangisi olduğunu gösteriyoruz. Yabancı kökenli kelimenin üzerine çarpı işareti koyuyoruz. Kullanılması gereken kelimeyi de net bir şekilde yazıyoruz. Kelimeleri farklı renklerde yazdığımız için öğrencilerin dikkatini çekiyor. Yine doğrusu varken adlı bir köşede oluşturduk. Okulun içerisindeki alanlara çocukların boyları seviyesinde panolar oluşturduk. Okulun her metre karesinde çocuğa olumlu davranış kazandırabilecek mesajlar veriyoruz. Çocuklar hem eğleniyor hem de öğreniyorlar. Okullarımızda eskiden Türk büyükleri köşesi olurdu. Padişahların olduğu resimler köşede yer alırdı. Köşede yer alan padişah resimleri çocukların ilgisini çekmiyordu. Kapıların arkasına kapı giydirmeleri yaptırdık. Sınıfların kapısına tarihte Türk Milletine, İnsanlığa hizmet etmiş ve bize örnek olması gereken şahsiyetleri çizgi film şeklinde resimlerini çizdirerek kısa ve öz bilgiler verdik. Tuvaletlerimizin kapılarına hijyenikle, tasarrufla ilgili görseller yaptırdık. Burası kenar bir mahalle ama inşallah sesimiz meraküm bölgesinden yükselecek. Orada uzakta bir okul var. Uzaktaki okul hepimizin diyecekler. Vatanına milletine faydalı çocuklar yetiştireceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2017, 05:25

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER