Turizme kazandırılmalı

Turizme kazandırılmalı

HALİL YAVUZ CANPOLAT

Sarissa Antik Kenti, Kral Havuzu Suppitassu turizme kazandırılması bekleniyor. Tarih ve kültürel zenginliklere sahip Sivas’ta, her geçen gün yeni tarihi mekanların bulunması turizmi de heyecanlandırıyor. Bunlardan biri olan Kral Havuzu Suppitassu’nun yok olmadan bir an evvel temizlenerek turizme kazandırılması için yetkililerin harekete geçmesi bekleniyor.

Sivas’ın Altınyayla İlçesi Sarissa Antik Kentinde, Kral Havuzu Suppitassu olarak bilinen ve Hititler döneminde arınma havuzu olarakta kullanıldığı öğrenilen bölgenin geçmiş tarihi ise 4 bin yıl öncesine dayanıyor.

Kral Havuzu Suppitassu’nun içerisi toprak ve balçıkla dolarak yok olmaya doğru gittiğini ifade eden Tacettin kepenek, “Kral gölü kurtarılmayı bekliyor. Altınyayla İlçesi Deliilyas Beldesi sınırlar içerisinde yer alan ve Hititler’in tek gölü olan geçmişi 4 bin yıllık Suppitassu Gölü’nün turizme kazandırılması gerekir. Bu bölge her yönüyle ziyaretçi çekecek bir bölge. Yetkililer bu yönde harekete geçerse şehir ve bölge adına güzel bir alan şehrimize kazandırılmış olur.” ifadelerine yer verdi.

Kepenek, “Zaten geçmişi çok eskiye dayanan bu bölgede, doğa yürüyüşleri ile birlikte havuzun etrafında kamp çadırı da kurulabilir. Hititler döneminin önemli bir şekilde elleriyle inşa ettikleri Suppitassu gölü veya Kral Havuzu dediğimiz yer temizlenmeli. Geçmişte Hitit Kralı bu bölgede baharın gelişini 5-6 Mayıs gününde Kral havuzunda yıkanıp arınarak gün doğuşuna kadar gök yüzünü izler ve güneşin suya düşen şavkını gözlemlermiş. Turizm açısından önemli bir bölge haline getirilmesi için birkaç küçük dokunuşun yapılması gerekir. Böylece her yıl Hıdırellez baharın gelişi doğanın canlanış günü olan 5-6 Mayıs gününde bölgede geceden kamp çadırı kurarak geçmişte Hitit Kralının yaptığı gibi yıldızları izleyerek güneşin doğuşunu izlemek güzel olur” şeklinde ifade etti.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20