“Tüm illere katkı sağlayacak”

“Tüm illere  katkı sağlayacak”

MEHMET TIRPAN

Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Türkiye’nin kaba yem açığını gidermek adına Kovalı Bölgesindeki Hayvan Pazarının yanına yapılması planlanan Ot Borsası kurulumu için çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Hayvancılıkla uğraşan besicilerin yem girdi fiyatlarının düşürülmesi ve yem piyasasının oturmasında Ot Borsasının oldukça etkili olacağının altını çizen Başkan Hastaoğlu, “Kaba yem açığını gidermek anlamında Ot Borsasını kuracağız. Ot Borsası Türkiye’de tek olacak. Ticaret Bakanlığından almış olduğumuz ruhsat sadece bizde var. Ot Borsasını Sivas olarak resmiyette kurduk” dedi.

Tarım ve Hayvancılık şehri olan Sivas’ta kurulacak olan Ot Borsasının tüm illere katkı sağlayacağının altını çizen Başkan Hastaoğlu, “Hepimizin bildiği gibi Sivas yüzölçümü bakımından 2 sırada. Sivas’a yakışan bir proje olacak ve çokta rantabl bir şekilde çalıştırılacak. Türkiye’nin ortasında olmamız sebebi ile her tarafa yem yetiştirebileceğiz. Ot Borsası sayesinde Edirne’den Kars’a kadar ulaşımı sağlayacağız. İyi bir sinerji oluşturduk. Alıcı ve satıcıyı Sivas’ta buluşturacağız. İnternet üzerinden satış yapılabilecek. Yemle ilgili laboratuvarlarda yaptık. Rahatlıkla analizler yapılabilecek. Ürünün değerlerini herkes görecek ve ona göre alış satış yapılacak. Şehrimizde tarımla uğraşan insanları yem bitkisi ekmesi noktasında teşvik edeceğiz. Boşta mera alanları var. Devletimizin bu konuda çok ciddi destekleri var. Meraların boş kalacağını düşünmüyorum. Kendi yemimizi kendimiz üretmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20