TKDK hibe dağıtıyor

Tarım Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 2011 yılından bu yana Sivas'a 306 Milyon TL yatırım yaptı.

TKDK hibe dağıtıyor

2011  yılında Avrupa Komisyonuna akreditesini yaptırarak proje kabulüne başlayan Tarım Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu beş yılda Sivas’a 306 Milyon TL yatırım yaptı.

 

Avrupa Birliği katılım öncesi yatırımcı ipart programının 5. bileşimi olan kırsal kalkınma programını hayata geçiren Sivas Tarım Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu büyük baş ve küçük baş hayvancılık desteklemesini sürdürüyor.

 

Kurumun yatırımları hakkında bilgi veren Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Koordinatörü Muhammed Ali GENÇ tavukçuluk ile ilgili hem yumurta hem de beyaz et üretimini desteklediklerini belirterek, “Yeni ipart 2 ile birlikte manda ve kaz üretimi de şuan bu programın içerisine dahil edildi. Bizim ana eksenlerimizden bir tanesi de et ve süt işleme tesislerinin desteklenmesi. Bu anlamda biz AB standartlarında süt işleme tesislerinin yapılmasını, yine AB standartlarında kesimhanelerin ve et işleme tesislerinin yapılmasını, yine su ürünleri ile ilgili işleme tesislerini  ve meyve tesisleri ile ilgili paketleme yapılma tesislerini destekliyoruz” dedi.

 

Beş yılda 306 milyon TL’lik yatırım yapıldı

 

Sivas’ta 15 çağrı yapıldığını söyleyen TKDK koordinatörü Genç, “Bu 15 çağrı içerisinde yaklaşık 306 milyon TL’ye yakın yatırım yaptırıldı. Ve biz bu yılın sonunda ödediğimiz hibelerle birlikte yaklaşık olarak 160 milyon TL hibe ödemiş olacağız. Bu anlamda biz  5 yıldır uygulanmış olduğumuz program kadar büyük sadece tek bir yılda uyguladığımız bir yılda  onun için biz Sivas’ ı ipart anlamında çok önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

İpart 2 programı ile birlikte Türkiye’ye yaklaşık olarak bir milyar avronun üzerinde bir rakam tahsis edildiğini belirten Genç, Bu tahsis edilen rakam içerisinde Sivas’ın bu rakamları en çok kullanan illerden biri olacağının altını çizdi. Genç konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çünkü biz bu anlamda da en çok projeyi alan illerden biri olduk. Hayvancılıkta 42 il içerisinde 4. sırada yer alıyoruz. Toplamda tıbbi aromatik bitkiler birlikte değerlendirildiği zaman da 3.sırada Türkiye’nin en çok proje hacmine sahip, proje uygulayan, proje uygulayabilme kapasitesine sahip olan illerin  başında geliyoruz. İnşallah 2017 yılı ile birlikte bu ivmeyi daha hızlandırarak devam etmiş olacağız”

Kesimhanenin kurulması şart

Kanatlı eti noktasında ciddi sıkıntıların olduğunu hatırlatan Genç, “Bu  yıl Türkiye’de özellikle kanatlı eti noktasında bakanlığımızın yapmış olduğu çalışmalarda ciddi bir sıkıntı olduğu  noktasında  bir karar var. Özellikle sayın bakanımız Faruk Çelik tarafından bu özellikle vurgulanıyor. Bunun temelindeki sebepte Suriye, Irak gibi ülkelere yaptığımız satışlarımızda bir pazar daralması var. Bu pazar daralmasından ötürü de Türkiye de bu kanatlı eti beyaz et şu şekilde gelişiyor. Siz kümesinizi yapıyorsunuz. Büyük çekim haneler size yemini veriyor. Civcivini veriyor. Bunları yetiştirdikten sonra size bir yetiştiricilik ücreti ödüyor. Eskiden dönem başına 100 bin civciv verirken şimdi diyor ki Pazar daraldı. Biz size ancak 20 bin civciv verebiliriz diyor. Bundan ötürü özellikle bu yılı kapsayan bir daralma var.  Beyaz etinde de, bu işin gelişebilmesi temelinde kesinlikle kesimhanenin kurulması gerekiyor. Yoksa kişinin ben kümes yapıyım civcivimi yemimi alıyım diyerek üretim mekanizmasında yer alması şu anki üretim noktasında çok yok. Fakat tabi yumurtacılık noktasında Sivas bu anlamda bir gelişim sahası olabilir. İpartta  yumurtacılık sıfırdan kurulmuyor. Fakat bunun modernizasyonu var. Bunu çok rahat aşabiliriz. Yani böyle basit kümeslerle birlikte alınacak kapasiteyi sıfırdan modernize ediyor. yani çok küçük on bin yirmi binlik bir maliyeti biz bir milyon avro kadarlık bir yatırım planlayabileceğimiz bir tesisi biz buradan projelendirebiliriz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2016, 05:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER