Tescillendi

Tescillendi

HABER MERKEZİ

Sivas’ın Koyulhisar ilçesinde üretilen ata tohumundan elde edilen kiloluk domatesler Coğrafi İşaret Tescili aldı.

Büyüklüğü, şekli, tadı, kokusu ve aromasıyla diğer domateslerden ayrılan Koyulhisar domatesi Koyulhisar Ziraat Odası Başkanlığı’nın katkılarıyla tescillendi.

Koyulhisar Ziraat Odası Başkanı Vedat Canan, Koyulhisar’ın önemli markalarından olan domatesin artık tescillendiğini belirterek, “5-6 yıl gibi bir süre Coğrafi İşaret Tescili almak için çaba harcadık. Sonuçta 2021 yılının ocak ayında Koyulhisar Domatesi, Odamız adına tescillendi. Üreticilerimize hayırlı olsun” dedi.

Koyulhisar Domatesi olarak artık yöreye ait tescil belgesinin alındığını ve üreticilerinde bu durumdan mutlu olduğunu ifade eden Başkan Vedat Canan, “Domatesimiz kesinlikle organiktir. İlaç, kimyevi gübre kullanılmaz. Tohumlar atalarımızdan babalarımızda gelen tohumlardır. Bölgemiz dışında üretimi mümkün değildir. İlçemizin rakımı, iklimi ve toprak yapısına uyum sağlamış bir ürün ve başka yerlerde yapılmaya çalışılan üretimlerde başarılı sonuçlar alınamadı. Adı üzerinde Koyulhisar Domatesi. Domateslerimiz ince kabuklu olduğu için nakliyeye dayanıklı değil. Bu konuda da üreticilerimiz özel kutular yaptırıyor ve başta İstanbul olmak üzere satışını yapıyor. Tüm üreticilerimize, ilçemize ve Sivas’ımıza hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Koyulhisar Domatesinin ilçe ve ilin tanıtımına katkı sağlayacağına vurgu yapan Canan, “Koyulhisar’ımızda sebze ve meyve üretimi önemli gelir kaynaklarımızın başında geliyor. Ama domatesimiz gerçekten en önemli ürünümüz. Bu ürünümüzle ilçemizin tanıtımını da yapmış olacağız. Ayrıca Koyulhisar’ın balı da çok kalitelidir. Bu konuda da çalışmalarımız olacak” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20