“Taviz vermeyeceğiz”

“Taviz vermeyeceğiz”

MEHMET TIRPAN

Ulaştırma ve Demiryolu Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Abdullah Peker, 6. Dönem toplu sözleşmede geçen hafta imzaların atıldığını ve 192 sendikaya sivil darbe yapıldığını söyledi.

Toplu sözleşme yer alan hukuka aykırı düzenleme ile “toplu sözleşme priminin” hizmet kolunda örgütlü ve yüzde 1 barajını aşan sendika üyelerine ödenmesine karar verildiğini belirten Peker, “Anayasa ve kanunlar çiğnenerek 192 memur sendikası ve 8 konfederasyon kapatılmak isteniyor” dedi.

6 milyon memur ve emeklinin 2022 ve 2023 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını belirleyen toplu sözleşme ile memur ve emeklinin sefalete mahkum edildiğinin altını çizen Başkan Peker, “Hükümet ve Memur-Sen Genel Başkanının birlikte belirlediği maaş artışlarına karşı sendikaların ve  memurların tepkisini ortadan kaldırmak, Memur-Sen üyelerinin istifalarının önüne geçmek ve alternatif sendikalara üyeliklerin engellenmesi için yüzde bir barajı getirilmiştir. Bu şekilde diğer sendikalara üye 57 bin memurun toplu sözleşme ikramiyesi hakkı elinden alınarak, memurların barajın altında kalan sendikalardan istifa etmesi amaçlanmaktadır.  Bu istifalar sonucu baraj altında kalan 192 sendika ve 8 konfederasyonu kapatılmak istenmektedir.  Bu durum yandaş olmayan sendikalara yönelik  sivil bir darbedir. Tek tip sendika ile memurlar mahkum edilmek isteniyor. Anayasa ve sendika kanunları çiğnenerek yapılan düzenlemeye karşı hukuki mücadelemizi başlatıyoruz.  Hak ve emek mücadelemizden asla taviz vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20