“Taşın altına elinizi koyun”

Küçük esnafın kepenk kapatır hale geldiğini ve artık ayakta durmakta güçlük çektiğini aktaran Sivas Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül, “Kobi kredileri, ivme paketleri, yapısal dönüşümler ve yeni ekonomik paketlerde büyük esnaf istifade ederken, küçük esnafımız yararlanamamıştır. Küçük esnafında bu fırsatlardan yararlanması için büyüklerimizin taşın altına elini koyması gerekiyor” dedi.

“Taşın altına elinizi koyun”

MEHMET TIRPAN

Sivas Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül, “Hükümetimizin geçtiğimiz yıldan itibaren enflasyonla mücadele, kobi kredileri, ivme paketleri, yapısal dönüşümler, yeni ekonomik paketler gibi kullanıma sunduğu paketlerden hep büyük esnaf istifade ederken, küçük esnafımız yararlanamamıştır” dedi.

Döviz kurlarındaki hareketlilik ve enflasyon oranları gibi nedenlerden dolayı esnafın zor günler geçirdiğinin altını çizen Başkan Akgül, “Yıllardır halka hizmet eden toplumun bel kemiği olan küçük esnafımız kepenk kapatır hale gelmiştir. Açıklanması düşünülen ya da hazırlanan paketlerde esnafımızın yer almasını ümitle beklemekteyiz. Yenilenmesini beklediğimiz Perakende Yasası’na açık ve net bir hüküm konulması gerektiğini düşünüyoruz. Her alanda batıyla olan yarışımızda bu konuda da yarışmamız gerekiyorsa  ; Avrupa’da olduğu gibi haftada bir gün büyük market zincirlerinin kapalı olmaları, plansız ve kontrolsüz bir şekilde mahalle aralarında daha fazla açılmalarının önlenmesi, trafik yoğunluğu olan, otoparkı bulunmayan yerlerde ve mesken olan binalarda kesinlikle açılmaması gerektiğini, haksız rekabetin önlenmesi adına mahallelerin nüfus ve esnaf varlığının göz önünde bulundurulması gerektiğini önemle belirtmek isteriz.  Zincir mağazalar karşısında varlığını sürdürebilmesi için kentsel dönüşüm,gelişim ve yenileme proje alanı ilan bölgelerde, devlet teşviki ile esnaf çarşıları kurulmalı. Şehirlerde imar planı hazırlanırken ticari alanların belirlenmesi sürecinde esnaf ve sanatkarları temsil eden kuruluşlarında dahil edilmeli. Borçlarını ödeyemeyen esnafımızın kara liste sorunu çözülerek etkin bir sicil affı getirilmeli. Can suyu niteliğinde sıfır faizli kredi imkanları sağlanmalı ve esnafa özel destek paketi hazırlanmalı. Bütün bu çözümler; hem birlik beraberliği sağlayacak hemde sadece esnaf değil, ekonomik büyümemizi de olumlu etkileyecektir. Esnafımızın acil bu destek paketine ihtiyacı vardır. Bir resim tablosuna bakıldığında eksikleri herkes nasıl görüyorsa burada da sorunlar bilinmekte ve dile getirilmekte, sadece bu işi çözecek olan siz değerli büyüklerimizin taşın altına elinizi koymanıza bakıyor” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER