Tarımsal veriler tek merkezde toplanıyor

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün üzerinde çalıştığı “Sivas Tarım Bilgi Haritası” projesi kapsamında Sivas’taki ovalar, meralar, sulamaya açılan tarım arazileri, bölgede yetiştirilen ürünlerin miktarı ve toprak analiz sonuçları elektronik ortamdan anında görüntülenecek.

Tarımsal veriler tek merkezde toplanıyor

Mehmet TIRPAN

Sivas’ın tarım haritası çıkarılacak. 2018 yılında tamamlanması planlanan Sivas Tarım Bilgi Haritası sistemini kullanacak olan vatandaşlar hangi bölgede neler yetiştiriliyor, ovaların, meraların veya sulamaya açılan arazileri rahatlıkla elektronik ortamda görebilecek. Yani Sivas’ın tarımla ilgili bütün bilgiler elektronik ortamda toplanarak vatandaşın hizmetine sunulacak.

Sivas Tarım Bilgi Haritası çalışması hakkında bilgi veren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyit Yıldız, “Görevli arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. İyi bir mesafe kat ettik. Elimize ulaşan analizleri hemen elektronik ortama aktarıyoruz. 2018 yılında inşallah tamamlamış olacağız” dedi. Yapılan çalışmada her türlü ayrıntının yer aldığı vurgulayan Yıldız: “Sivas ilimizdeki toplulaştırma sahaları, mera ıslah alanları, büyük ova alanları, sulama alanları, barajlar, camilerimiz, Selçuklu eserlerimiz, Osmanlı eserlerimiz, balık üretim tesislerimiz, analiz laboratuvarlarımız, kayak merkezimiz ve toprak analiz sonuçlarını harita üzerinde dijital ortama işliyoruz. Bu harita neye yarayacak? Bunu internet ortamında herkes görebilecek.   Çiftçilerimiz olsun, diğer tüm vatandaşlarımız olsun harita üzerinde toplulaştırma alanları nere, büyük ovalar nerede yer alıyor, sulamaya açılmış alanlar neresi, baraj, göletler nerede hepsini harita üzerinde birebir görebilecek. Lejantta bunların hepsi yazıyor. Herkes aradığı konuyu rahatlıkla bulabilecek. Şu anda bitmiş halde değil. Çünkü tüm alanların toprak analizleri henüz gelmedi bize. O yüzden gelen analizleri hemen sisteme kaydediyoruz. Çiftçilerin her aşamada bilgilenmelerini sağlayacak ve üretim planlamalarına ışık tutulacak projeyle, raporlama sistemleri ile anlık ve doğru bilgiler elde edilecek” ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2017, 05:50

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER