Tarımsal destek belli oldu

2018 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin kararı Resmi Gazetede yayımlanarak, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) dâhil olan çiftçilere bu yıl için ödenecek Tarımsal Destekler belli oldu.

Tarımsal destek belli oldu

YÜKSEL MENEKŞE

Bakanlar Kurulunun, "2018 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin kararı Resmi Gazetede yayımlandı. Buna göre, ÇKS'ye dâhil olan çiftçilere bu yıl için ödenecek tarımsal destekler belirlendi. Fark ödemeleri kapsamında belirlenen havzalarda yetiştirilecek ürünler için verilecek destekler de tespit edildi.  Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında desteklenen ürünlerin havza dışında yetiştirilmesi durumunda belirlenen ürünlere mazot, gübre ve fark ödemesi desteği verilmeyecek. Desteklemelerden, ÇKS'de özlük, ürün, arazi bilgileri kayıtlı olan ve belirlenen havzalarda yer alan, arazilerde desteklemeye esas ürünleri ürettiği Bakanlık il ve ilçe müdürlüklerince tespit edilen ve belirlenecek yasal süre içerisinde destekleme başvurularını yapan kamu kurum ve kuruluşları hariç gerçek ve tüzel kişiler yararlanacak.

Hayvancılık Yetiştirici Bölgesinde yer alan illerde yem bitkileri ekilişine ilave destek verilecek. Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline göre yem bitkileri desteğinde ÇKS'ye kayıtlı arazileri üzerinde kaba yem üretmek amacıyla çok yıllık ve tek yıllık yem bitkileri ekilişi yapan üreticilere ürünü hasat etmeleri kaydıyla dekar başına verilen destekler 2019 bütçesinden ödenecek.

Çiğ süt desteklemeleri devam edecek

Ürettiği çiğ sütü kayıtlı süt işleme tesislerine satan ve bir hayvancılık örgütüne üye olan yetiştiricilere, manda, koyun ve keçi sütü ile inek sütü, soğutulmuş inek sütü ve üretici örgütleri kanalıyla pazarlanan soğutulmuş inek sütüne farklı olmak üzere, Bakanlığın belirleyeceği dönemler ve birim fiyatlar üzerinden destekleme ödemesi yapılacak. Ürettiği çiğ sütü üretici örgütleri aracılığı ile süt tozu olarak Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğüne (ESK) satan üreticilerin çiğ süt desteklemeleri devam edecek.

Sertifikalı patates tohumu kullanana 80 lira destek

Yurt içi sertifikalı tohumluk ve fidan üretimlerinin desteklenmesi uygulamasına 2018 yılında da devam edilecek, orijinal-temel ve üstü tohumluk üretimlerine ilave destek verilecek. Söz konusu karar 1 Ocak 2018 tarihinden geçerli olmak üzere 26.02.2018 tarihi itibarıyla yürürlüğe girmiştir.

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2018, 04:15

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER