Tarihi kent meydanı daha zenginleşecek

Sivas Kongre Müzesi arkasında bulunan Orduevi yeniden düzenlenerek başta kütüphane olmak üzere sosyal donatıların olduğu bir mekan haline getirilecek. Çevredeki bazı binalar ise kaldırılarak söz konusu alan tarihi kent meydanına uygun yeşil alan olarak düzenlenecek. Meydanın altının ise otopark olarak düzenlenmesi bekleniyor.

Tarihi kent meydanı daha zenginleşecek

ŞEREF GÜLMEZ

Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz, mevcut alanın kütüphane, müze, kafeterya veya meydan olarak kullanılabileceğini belirterek, “Türkiye’nin hiçbir yerinde merkezdeki bir ordu evi başka bir yere taşınmadı ve hiçbir ile de yeni ordu evi yapılmadı. Yine bir yerde bir huzur evi varken 2’ncisi kolaylıkla yapılmaz. 2014 yılında yeni bir huzur evinin temelini attık ve Sivas’a kazandırdık. Karşıyaka Mahallesinde temeli atılan huzurevi 16 milyonun üzerinde bir maliyetle tamamlandı. 2011 yılında yine Sivas’a Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezini biz yapacağız demiştik. Şimdi 2. Kültür Merkezimiz tamamlanmak üzere. Emin olun bir ile 2. Kültür merkezi hiçbir yerde yapılamaz. Sivas kamu hizmetleri açısından diğer illere göre oldukça iyi durumda. Sivas’a 16 yılda 28 katrilyonluk yatırım yaptık. Öğretmen evi yapılıyor. Bu öğretmen evi 5 yıldızlı otelden daha güzel olacak. Eğitim anlamında yine Sivas’ta çığır açtık. Sivas’a bundan sonra özel sektör eliyle yatırım yapılması lazım. İşsizliğin özel sektör eliyle ortadan kaldırılması lazım. Yine Demirağ Organize Sanayi Bölgesinde yaşanan sıkıntıların giderilmesi için çalışmalar yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

YENİ ORDU EVİNİN YAPIMI İÇİN 2015 YILINDA İHALEYE ÇIKILMIŞTI

Sivas Kent Meydanını bütünleyecek en önemli adımlardan biri olan Orduevi´nin taşınarak, yenisinin Dikim evi arsasına yapılması yönünde ilk somut adım atılmıştı. 2 Haziran 2015 tarihinde çıkılan ihalede, 1 adet Ordu Evi, 1 Adet Er Gazinosu, 1 Adet Komutan Konutu, 1 Adet Nizamiye, 1 Adet Teshin Merkezi, 1 Adet 3 Araçlık otopark, 1 Adet 5 araçlık otopark ve Spor Alanları İnşaatı ve Çevre Düzenlemesi işleri yer alıyordu.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER