Tarihi Behram Paşa Hanı, hizmete hazır

Geçtiğimiz yıllarda restorasyonuna başlanan Behram Paşa Hanı’nın da yürütülen restorasyon çalışmaları tamamlandı. Tarihi hanın açılışının Haziran ayı içerisinde açılışıının yapılması bekleniyor. Butik Otel olarak hizmet verecek olan Behram Paşa Hanı, yerli ve yabancı misafirlerini konuk edecek.

Tarihi Behram Paşa Hanı, hizmete hazır

Mehmet TIRPAN

Restorasyonuna 2015 yılında başlanan ve Sivas Valisi Davut Gül’ün yakından takip ettiği Behram Paşa Hanında restorasyon çalışmaları tamamlandı. Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, geçtiğimiz günlerde Behram Paşa Hanındaki çalışmalarda sona gelindiğini Hanın butik otel olarak yaz ve kış aylarında hizmet vereceğini ve Haziran ayında açılışının yapılacağını belirtmişti. Biran evvel açılışı yapılarak Sivaslılara ve turistlere hizmet vermesi beklenen Hanın odaları yenilendi ve Sivas’a kazandırıldı. 49 yıllığına kiralanan ve eşsizliği ile göz kamaştıran Hanın biran evvel faaliyet göstermesi bekleniyor.  1573 yılında Sağır Behram Paşa tarafından yaptırılan ve 52 adet odası olan Behram Paşa Hanı bir zamanlar hayvan hastanesi olarak kullanılmış daha sonra ise askeriye tarafından sıhhiye deposu olarak kullanılmıştı. Tarihi açıdan oldukça önem arz eden Hanın çevresine vatandaşların oturup sohbet edeceği alanlarda oluşturuldu. Ayrıca Hanın içerisinde bulunan bazı alanlarda tarihi yapıya zarar verilmeden toplantı salonları, restoranlar, kafeler, hamamlar gibi alanlarda oluşturuldu.

SİVAS’A BÜYÜK DEĞER KATACAK

Butik otel olarak hizmet verecek olan 442 yıllık Behram Paşa Hanı Hem Anadolu’nun, hem Türkiye’nin, hem de Avrupa’nın sayılı projelerinden biri olarak kayıtlara geçti. Osmanlı eseri olan ve 1576 yılında Behram Paşa, kervansaray olarak yaptırılan han 48 odalı, 80 yataklı butik otel olarak hizmet verecek. 24 saat açık olacak olan otelde 100 kişi istihdam edilecek.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2018, 04:25

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER