Tanyıldız’dan Rektör Yıldız’a “Yenilenebilri Enerji” çağrısı

İl Genel Meclisi Milliyetçi Hareket Partisi Grupbaşkan Vekili Bekir Tanyıldız, yenilenebilir Enerji noktasında Sivas’ın pilot il seçildiğini ancak ilimizde böyle bir bölümün olmadığına dikkat çekerek, “Yenilenebilir Enerji ile ilgili Sivas’ta hiçbir yüksek okul yok. Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız’a seslenmek istiyorum. Kayseri’de açılan Yenilenebilir Enerjiyle ilgili Yüksek Okul Sivas’ta da açılabilirmi?” dedi.

Tanyıldız’dan Rektör Yıldız’a “Yenilenebilri Enerji” çağrısı

MEHMET TIRPAN

İl Genel Meclisi Milliyetçi Hareket Partisi Grupbaşkan Vekili Bekir Tanyıldız,  Sivas, Nevşehir ve Kayseri illerinin Yenilenebilir Enerjide pilot bölge olarak seçildiğini Sivas’a yenilenebilir enerji noktasında yüksek okul açılmasını talep etti.Cumhuriyet Üniversitesinde bu konu ile ilgili bir araştırma yaptığınıda aktaran Grupbaşkan Vekili Tanyıldız, “Yenilenebilir Enerji ile ilgili Sivas’ta hiçbir tane bölüm yok. Özellikle kendi ilçem olan Gürün gün ışığı en çok alan ilçelerden birtanesi. Bu konu ile ilgili Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız’a seslenmek istiyorum. Kayseri’de açılan Yenilenebilir Enerjiyle ilgili Yüksek Okul Sivas’ta da açılabilirmi?” dedi.Gürün ve Kangal sınırları içerisinde yenilenebilir enerji sektöründe faaliyet gösteren yetkililerle görüştüğünü de aktaran Yıldız, “Yenilenebilir Enerji noktasında çalışacak insanlara ihtiyaçları olduğunu söylüyorlar. Firmanın bir prensibi var Yüksek Okul öğrencisi olmayan kişileri işe alamıyorlar. Yani Gürün’de yenilenebilir enerji ile ilgili bir lise var ama mezun olanlar işe alınamıyor. Devletimiz bu konuda araştırma yapıp Sivas’ı pilot il seçmişse şirketler burada bu konuda faaliyet gösteriyorsa bu eleman ihtiyacının Sivas’tan karşılanması lazım diye düşünüyorum. Acilen yenilenebilir enerji ile ilgili bir yüksek okul açmamız lazım. Gürün’deki Yüksek Okul Müdürümüzle görüştüm. Altyapılarının hazır olduğunu Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü’nün onay vermesi halinde ilgili yerlerden de onay alınarak Yenilenebilir Enerji ile ilgili yüksek okul açarız diyor” ifadelerini kullandı.

“SİVAS’IN PİLOT İL SEÇİLMESİ SEVİNDİRİCİ”

İl Genel Meclisi Ak Parti Grupbaşkan Vekili Apdulkadir Demirel ise Sivas’a yenilenebir enerji noktasında bir yüksek okul açılması talebine destek verdi.Sivas’ın pilot il olarak seçilmesinin oldukça sevindirici olduğunu aktaran Demirel konuşmalarına, “Sivas’ın yenilenebilir enerji noktasında pilot il olarak seçilmesi çok iyi bir gelişme. Bu konu ile ilgili Cumhuriyet Üniversitesinde herhangi bir bölüm yoktur. Bende Cumhuriyet Üniversitesi Rektöründen Yenilenebilir Enerji ile ilgili bir bölüm açılması noktasında desteklerini bekliyorum” şeklinde son verdi.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2019, 04:40

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER