Tam bir şifa kaynağı

Tam bir  şifa kaynağı

MEHMET TIRPAN

Havaların soğuması ve kış aylarına yaklaşılması sebebi ile soğuk algınlığı, grip gibi bir çok hastalıkta baş göstermeye başladı.

İlimizde Tarihi Subaşı Hanında pekmez ve buna benzer ürünlerin satışını yapan esnaflar vatandaşların vücudun direncini düşürdüğü gerekçesi ile ilaç kullanmak yerine daha çok pekmez gibi doğal ürünleri tercih ettiğini söyledi.

Müşterilerinin tercihlerine göre hazırladıkları pekmez karışımının hastalıklara karşı direnci artırdığını vurgulayan esnaflar, “Biz özel bir karışım yaptık. Üç yıldır yaptığımız karışımımıza her sene rağbet daha da arttı. Tabi bu arada şifa oluyor. Herkes beklentilerinin karşılığını alabiliyor” dedi.

Tahin, dut, üzüm, harnup, karadut, keçiboynuzu özü ve Sivas balını bir kabın içine koyarak müşterilerine güzel bir karışım hazırladıklarının altını çizen Subaşı esnafı, “Yaş üzüm pekmezi, dut pekmezi, keçiboynuzu pekmezi gibi çeşitler bulunuyor. Tabi bunların yanı sıra birde biz kendimiz 5 çeşit pekmez ile birlikte diğer gıda maddelerini bir araya getirerek özel bir karışım pekmez de yapıyoruz. Şuan da en çok katı pekmez olan üzüm pekmezi rağbet görüyor. Bunu en çok Sivaslı vatandaşlar biliyor ve üzüm pekmezi ile dut pekmezine karşı aşırı talep gösteriyor. Kışın olmazsa olması ne denirse bunların başında pekmez geliyor” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER